Co je, k čemu je.... (bonus sekce Jak na...)

   "Bonusový článek" této sekce bude postupně doplňován ve stejném duchu. Nic neříkající název není tentokráte závadou. Je totiž celkem nepravděpodobné, že by kdokoliv kdo se na článek nedostane přímo z vyhledávače, něco z něj potřeboval :) Článek dávám z důvodu občasných dotazů vyhledávačů směrovaných na tento web pro příkazy, či dotazy na které lze opdovědět celkem technicky v několika větách, a bylo by tedy zbytečné zakládat samostatný článek.

 

   Řazeno abecedně

:: bcdedit "Boot Configuration Data" - soubor Vista/7 umožňující editaci boot menu. Ve starších verzích OS původně jednodušší boot.ini. Bcdedit nahrazuje boot.ini. Umístění x:/Windows/system32/bcdedit.exe Spuštění možné pouze jako správce. Start/programy/příslušenství/příkazový řádek - spustit jako správce. Příkaz bcdedit.exe. Help: bcdedit /?. Dokumentace: http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc709667(WS.10).aspx

:: CMOS "complementary metal-oxid semiconductor" - fyzický čip instalovaný napevno, či odnímatelně na základní desce. V čipu CMOS je nahrán BIOS základní desky. Tedy pro upřesnění. BIOS je souhrn informací ke spuštění a komunikaci komponent počítače, CMOS je médium na němž je uložen. Čip CMOS udržuje defaultní nastavení BIOSu, avšak provedené změny udrží pouze je-li napájen. K napájení čipu slouží nejčastěji knoflíková baterie. Pozn.: pokud baterie nefunguje, může se stát, že počítač při startu hlásí chyby CMOS.

:: DXDiag "DirectX Diagnostic" - soubor 98SE a výše. Umístění x:/Windows/system32/dxdiag.exe ovšem poprvé se nástroj objevuje s příchodem verze DirectX 6. Do verze Win XP poskytuje i prostý test hardwaru na funkčnost DirectX, od verze Win Vista už zobrazuje "pouze" informace o systému a verzi nainstalovaného DirectX. Rozhraní DirectX stručně:

 • 1995 - DirectX 1.0
 • 1996 - DirectX 2.0, 2.0a (Win95), 3.0, 3.0a, 3.0b
 • 1997 - DirectX 4 nevypuštěn, 5.0
 • 1998 - DirextX 5.2 (Win95/98), 6.0
 • 1999 - DirextX 6.1, 6.1a (Win98SE), 7.0
 • 2000 - DirectX 7.0 (Win2000), 7.0a, 7.1 (Win ME), 8.0
 • 2001 - DirextX 8.0a (poslední pro Win95), 8.1
 • 2002 - DirextX 8.1a, 8.1b, 8.2, 9.0
 • 2003 - DirextX 9.0a, 9.0b
 • 2004 - DirectX 9.0c (poslední pro WinXP)
 • 2006 - DirectX 10 (Win Vista)
 • 2009 - DirectX 10, 11 (Win 7)

:: DX Setup "DirectX EU runtime web installer" - kontroluje a případně nainstaluje aktuální verze rozhraní DirectX. Soubor ke stažení na http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35.

:: gpedit "Group Policy Editor" - soubor XP pro/7 editor zásad skupin. Zadání do Start/spustit, či Start/pole hledání. Umístění x:/Windows/system32/gpedit.msc. Umožňuje nastavení zásad skupin uživatelů a další skrytá nastavení. Někdy též úprava registrů přes konzoli. gpedit lze externě doinstalovat i pro systém XP Home (link např. zde).

:: hiberfil.sys "soubor hibernace (urychluje načítání OS díky uložení RAM do souboru při vypnutí OS)" - praktický dopad na rychlost startu počítače je diskutabilní, tedy je možné jej vypnout v případě potřeby ušetření místa na systémovém disku. Vypnutí (a tím i po restartu smazání) souboru probíhá přes CMD. Postup: spustit CMD jako administrator, do řádky zapsat "powercfg -h off". Pro zapnutí "powercfg -h on"

:: license.rtf "WordPad soubor s licencnimi pdominkami OS Windows" - je-li potřeba zjisti verzi operačního systému Windows na pevném disku který například nenabíhá do OS apod. nejjednodušší způsob je otevřít soubor s textem licenčních podmínek, specificky pro každou verzi zvlášť. C:\Windows\System32\license.rtf

:: msconfig "Microsoft System Configuration Utility" - soubor Vista/7 editor konfigurace systému. Zadání do Start/spustit. Umístění x:/Windows/system32/msconfig.exe umožňuje nastavení některých skrytých možností. Zajímavé jsou např. změna nastavení časového limitu pro výběr OS při startu, či nastavení výchozího operačního systému. Celkem šikovná pomůcka může být nastavení zobrazení výpisu nahrávaných služeb a souborů při startu Windows (informace o spuštění OS) - vše v záložce "Spuštění počítače".

:: mstsc "Microsoft Terminal Services Client" - soubor XP/Vista/7. Zadání do Start/spustit, či Start/pole hledání. Umístění x:/Windows/system32/mstsc.exe umožňuje připojení ke vzdálenému počítači. Název PC = IP adresa. Související: povolení vzdáleného přístupu na cílové stanici - Ovládací panely/Systém a zabezpečení/Systém/Povolit vzdálený přístup. Pro XP: Ovládací panely/Systém. Dále na kartu Vzdálený přístup. Pro chod nutné upravit nastavení bezpečnosti: Ovládací panely/Centrum zabezpečení/Brána Firewall systému Windows, zde odškrtnout položku nepovolovat vyjímky. Dále na kartě vyjímky přidat položku Vzdálená plocha. Související: Zjištění IP adresy cílové stanice - příkaz ipconfig na cílové stanici či skrze podrobnosti síťového připojení.

:: S.M.A.R.T. "Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology" - ne, nejedná se o to "čtvrtauto", ale o technologii pevných disků která se stará o monitoring jejich stavu. Cílem je včasné upozornění na vznikající problém. Tedy pevný disk jen ve velmi malém procentu případů odejde ze stavu "naprosto v pořádku" do stavu "úplně mrtvý". Pokud se tak stane, jedná se zřejmě o fatální selhání elektroniky a to nijak neodhalíte. Avšak v drtivé většině případů, disk odchází postupně a při tom dělá chyby a projevy, které právě technologie S.M.A.R.T. monitoruje. Jeho výstup je možné přečíst v programech k tomu určených, klasika HD Tune, případně celkem slušný nástroj, který umožňuje sledování a varování v reálném čase (běží rezidentně na pozadí) Crystal Disk Info, dokonce je free a v CZ, avšak chybí mi u něj hodnota "Data" a tak je nutné spolehnout se čistě na program. Jde o to, abychom stav disku dokázali diagnostikovat sami. Tedy atributy které nás z výpisu zajímají:

 • 05 Reallocated Sector Count
 • 0A Spinup Retry Count
 • C4 Reallocation Event Count
 • C5 Current Pending Sector Count
 • C6 Offline Uncorrectable Sector Count
 • dále můžete sledovat teplotu disku, hlučnost, vibrace, ale to chce už trochu cviku.

Všech těchto 5 uvedených je dobré mít na nule. Pro HD Tune na nule ve sloupci "Data". Ostatní sloupce Curret, Worst, Threshold nás aktuálně nijak nezajímají. Pokud uveden hodnoty začnou stoupat, připravte se na to, že disk bude nutné vyměnit. Co se ostatních, asi 20ti hodnot týká, moc je řešit nemusíte, raději vůbec.

:: Thunderbird Mozilla "přesun/záloha profilů a mailu" - Thunderbird neobsahuje "importér/exportér" profilu a mailů, nicméně záloha a následný import je až podezřele jednoduchá. Stačí zkopírovat složku Thunderbird která se nachází v umístění c:\Users\profil-uživatele\AppData\Roaming do stejného umístění na jiném PC. Po spuštění Thunderbirdu se vše načte bez problémů (k přístupu je nutné povolit zobrazení skrytých souborů). 

:: UEFI "Unified Extensible Firmware Interface" - nástupce BIOSu, v principu stejný účel a funkce, navíc zabaleno v hezké škatulce (grafické rozhraní, ovládání myší, širší možnosti). Uživatelsky příjemnější BIOS. Plány na masové zavádění mluví o roce 2011, 2012.

:: WMIC "WMI console (Windows Management Instrumentation)" - konzole umožňující několik zajímavostí. Spuštění Start/programy/příslušenství/příkazový řádek napsat příkaz wmic. Nejzajímavější příkazy: "csproduct" - výpis info o PC jako jsou SN, ID a další které jsou továrně zadané. "product get name" - výpis aplikací isntalovaných Windows installerem

:: Změna módu z IDE na AHCI - Od Win Vista existguje ovladač MSAHCI. Defaultně je vypnut. Změna módu Win na AHCI spočívá ve změně klíče v registru:
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci. Zde hodnotu REG_DWORD Start změnit ze 3 na 0. Poté změnit v BIOSu, SATA režim na AHCI a je hotovo. OS po startu bude doupravovat konfigutraci podle nově nalezeného HW.

    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome