CA B&T MP5 A4 - airsoft AEG (Archiv)

mp5as   !! článek archivu 08/09. Může být omezena vypovídající hodnota !! Pokus o zrecenzování airsoftové bambitky z pohledu forfun hráče který si zajde občasně zastřílet. Tedy spíše z pohledu laika, než-li professionálního hráče. Pokusil jsem se produkt rozdělit na několik tématických částí a ty jednotlivě hodnotit.

 

 

 

   Když jsem se cca. před jedním a půl rokem rozhodoval jakou airsoftovou zbraň koupit, stanovil jsem si určitá kritéria a měl jsem zájem o kvalitní, bezproblémovou, odolnou zbraň, se kterou si budu moct kdykoliv zajít zastřílet, a v případě potřeby ji také bez větších problémů upgradovat.

   Volba nakonec padla na zbraň od výrobce Classic Army jež by měl být kvalitativním a technologickým leadrem v oblasti AEG zbraní. MP5 proto, že o ní bylo řečeno mnoho superrelativů v diskuzích jak od prodejců tak i uživatelů a v době kdy jsem ji kupoval, měla přinášet na trh určité novinky jimiž nedisponovali ani další zbraně stejného výrobce jako například inovovaný přepínač režimu střelby, nebo snadno přístupný hop.

   Nutno podotknout, že zbraň v době koupi stála okolo 10 000Kč ! (dnes stojí okolo 6 000,-) a to bez baterie natož nabíječky, které obvykle přidávají ke svým produktům chinagun výrobci a také většina průměrných výrobců, takže se cena vyšplhá ještě výše. Mě tato hračka vyšla na cca. 8 000Kč s využitím dekorační slevy, jež se jevila jako vhodná možnost ušetření a tyto ušetřené prostředky jsem mohl investovat do nabíječky a baterie. Jak si hračka za "desítku" stojí s odstupem času se zde pokusím pospat.

 

 

    První seznámení - vzhled a povrchové zpracování

 

   Obsah balení:

 • Zbraň, 1x točák zásobník, tlumič výšlehu plamene, výtěrník hlavně, manuál. Součástí balení není montážní báze ani popruh, jakožto části, které můžete vidět na některých fotografiích. Chybí i jakékoliv nářadí, nebo vzorek kuliček.

   První otevření krabice s touto kráskou rozbuší srdíčko. Vypadá nádherně, působí velice realisticky (podotýkám že mohu srovnávat s reálnou předlohou). Použité materiály a jejich úprava neevokuje v člověku pocit že by se nemělo jednat o originální palnou předlohu a řekl bych že zbraň je i na detailnější pohled nerozeznatelná od reálné už někde od 1m vzdálenosti (pozn. viděl jsem například M4 od STTi za 5000,- na které bylo vidět, že se plast snaží tvářit jako kov apod. tedy MP5tka od CA vypadá opravdu pěkně).

 

   Těžiště zbraně je uloženo tak aby neunavovalo a váha je rozložena poměrně rovnoměrně, s ohledem na technické možnosti - nestalo se mi, že bych cítil námahu v ruce ani při delším běhaní se zbraní. Co se rukojeti týče, musím chválit, osobně jsem ani po dlouhém držení, necítil nikde otlačeniny nebo nějaké problémy s nepřirozenou polohou jak na dlani tak prstech.

 

   Nevím co přesně má znamenat často udávaný termín "celokovový model" ale zbraň celokov rozhodně neni. Pažba je z plastu, předpažbí je plast, rukojeť a na ní navazující tělo je plast (avšak vzhledově schodný s reálnou zbraní mimo to je velmi velmi pevný a odolný) zbytek už je skutečně kov.

 

   První pohled tedy dopadl na výbornou, avšak nelíbí se mi předpažbí, které je vyrobené ze dvou slepených plastových výlisků jež jsou rádi, že drží sami pohromadě a jejich uchycení v poloze ve které by měly být je řešeno pouze plastovými výstupky na každé straně které nic nevydží (viz. foto) - v mém případě nevydrželi ani cestu zbraně od prodejce a vzhledem k ceně zbraně jsem si nejdříve myslel, že se jedná jen o nějaký vtip ale bohužel nikoliv.

 

 pozn.: pro srovnání uvádím fotografie palné MP5 9x19mm (para/Luger) a této airsoftové, tedy plynové MP5

 

Airsoftová CA B&T MP5 (1536x1024 - 292Kb)
Palná MP5 (oproti AS. verzi má navíc krátké dávky)(1600x1200 - 391Kb) 
 Airsoft CA MP5  MP5
Detail uchyceni kolimátoru na palné MP5 (1600x1200 - 175Kb)
Foto odfláknutého předpažbí (512x384 - 70Kb)
 mp5 kolimator  předpažbí

 

 • za naprosto odfláknuté předpažbí a absenci alespoň základního nářadí strhávám 2 body a hodnotím vzhled a povrchové zpracování 8/10

 

 

   První seznámení - uchycení měnitelných a odnímatelných vnějších částí

 

   Zde již nemohu říci, že bych byl tak spokojený jako v předchozí části. CA se rozhodlo používat opravdu zajímavá řešení uchycení některých vnějších částí zbraně jehož kvalita odpovídá dle mého názoru chinagunám ale mrkněme se na ty nejproblémovější blíže.

  

   Zbraň umožňuje výměnu imitace hlavně v přední části za jiná zařízení, například tlumiče výšlehu plamene apod.  Uchycení těchto vyměnitelných částí zbraně je řešeno skrze miniaturní šrubek s vnitřní hlavou (imbus 1,2mm [nářadí není součástí balení]) jež prochází pevnou částí zbraně v níž je vývrt. Dotažením šroubu je na instalovanou část pouze zatlačeno a ta se tak dle výrobce stává upevněná. Problém je v tom, že musíte dotahovat jemně - hrozí strhnutí závitu. Dále v případě časté výměny těchto částí dojde v místě styku šroubu s toutu částí k jejímu "vykloktání". Nedomýšlím kde by se dal tento šroub sehnat v případě ztráty. Způsob uchycení je tedy velmi nepraktický, nepříliš pevný a hrozí poměrně velké riziko odpadnutí instalované části v důsledku silnějšího zavadění hlavně o nějaký předmět a následné pohnutí a "vykloktání" dostatečné vůle v oblasti dorazu šroubu na instalovanou část. (pokusil jsem se vyfotit povytažený šroubek i s imitací hlavně s místem, kde na ni šroub tlačí - snad to bude pochopitelnější než popis.)

 

   Další problém, a řekl bych že výraznější je v uchycení přepínače režimu střelby. To je řešeno podobným způsobem jako v předchozím bodě, avšak přepínač střelby je naražen na plastový 4hran ke kterému je upevněn opět dorazem šroubu s vnitřní hlavou (jedná se o imbus, rozměr neznám. Vzhledem k tomu, že nejmenší imbusový klíč - rozměr který je možné zakoupit zvlášť je 1,2mm, dále je možnost zakoupit ještě 1mm v drahé sadě a šroub se jeví, že i 1mm bude příliš a nevejde se do hlavy, tedy opravdu nevím jak je možné šroub dotáhnout a tím i dorazit a upevnit přepínač !!!!) K tomuto bodu musím podotknout, že mi tento přepínač už několikrát odpadnul, naštěstí jsem ho vždy dohledal, avšak hledejte to v lese - nenajdete (a kde to pak seženete hmm... CA se předvedli omlátil bych jim to o hlavu). Při každém odpadnutí jsem měl možnost vidět obnažený plastový 4hran který umožňuje přepínání režimu při pohybu přepínačem, a mohu říci, že se u něj stupňuje vykloktání.  Osobně jsem uchycení nakonec vyřešil zalepneím přepínače na 4hran vteřinovým lepidlem a zatím to drží, avšak přepínání režimu střelby provádím opravdu s citem a neustále kontroluji, zda-li přepínač neodpadl. Konkrétně tato prasečina u mě kvality výrobce výrazně snížila.

 

   Uchycení dalších částí jako pažba apod. bych hodnotil kladně, jsou pevné, nevyklají se a dobře sedí.

 

Úchyt hlavně (2048x1536 - 410Kb) na velkém obrázku označen šroub a doraz šroubu na vyměnitelnou část.

     hlaven

 

 • za špatně vyvedený způsob upevnění nástaveb hlavně v přední části a zejména za nesmyslné upevnění přepínače střelby jehož cílem snad není nic jiného, než aby se co nejdříve ztratil musím snížit hodnocení této části na 5/10. Hračka za 10 000,- by takové šílenosti neměla v žádném případě obsahovat.

 

 

   Druhé seznámení - instalace baterie a info k zásobníkům

 

   Začneme baterií. Zbraň je díky "pádlu" (pevné pažbě) uzpůsobena pro velké baterie (Large typ) a tedy vydrží střílet dlouho :). Jak je vidět na fotografiích, v pažbě je místo akoráte pro baterku, a chce to trochu cviku a trpělivosti než se Vám podaří baterii správně vložit, tak aby bylo možné zacvaknout patku pažby aniž byste zbytečně dřeli o nějaké kabely, nebo pojistku. Ale jinak věřte, že se tam vejde a díky těsnosti nijak nekloktá ani při prudkých pohybech.

 

   Menší výhradu mám k zásobníkum k této zbrani. Tyto se skládají z plastového základu (vnitřku) vloženého do kovového vnějšku. Spojení těchto dvou částí je provedeno kovovým čepem bez hlavy o průměru asi 1mm který prochází horizontálně skrze zásobník. V základu tento čep při manipulaci (a vlastně i bez manipulace) pojíždí ze strany na stranu a má tendence snadno vypadnout. Pokud jej neztratíte už v této fázi, prakticky stoprocentně se dostaví problém druhý. Pokud zásobník vložíte do zbraně, zacvaknete jej a poté se onen čep hne na nějakou stranu (a věřte že se hýbá docela často) zásobník již dále nelze ze zbraně vytáhnout. Je nutné uvolnit pojistkový mechanismus zásobníku - tedy odšroubovat šroub jež drží pojistku zajišťující doraz a povolení zásobníku. Problém jsem opět vyřešil zalepením tohoto čepu po stranách vteřinovým lepidlem, od té doby již se tento problém nevyskytuje.

 

Zásobníky. (1286x816 - 195Kb). Původní a dokupovaný. Na velkém obrázku označen problémový čep.

   Airsoft MP5 magazine

 Baterie a pojistka uvnitř pažby. (1024x768 - 97Kb)
 Baterie a pojistka vně pažby. (1024x768 - 167Kb)
baterie in  baterie out 

 

 • Skrze problém s čepem a následnému zasekávaní zásobníků, nemohu dát ani zde plný počet, avšak protože problém lze velmi snadno vyřešit, hodnotím tuto čáast 9/10.

 

 

   Střelecké vlastnosti, praktická střelba a mířidla, hop-up.

 

   Když se nad tím zamyslím, vlastně asi ani nemám moc oprávnění o praktické střelbě z této zbraně psát, porotže jsem nikdy nepoužil jiné kuličky než Marui 0,25g, tedy nemohu srovnávat jak střílí s 0,20 apod. Ale stejně když už jsem to načnul, tak budu pokračovat.

 

   Zbraň v základu disponuje "přesnou hlavní" a stovkovou pružinou. Tedy se její střelecké vlastnosti nijak neliší od většiny obdobných zbraní. S oněma 0,25g kuličkama s ní lze střílet na postavu bez nadsazování tak na 50m a s dávkou určo trefíte, ale je vidět že u konce už si kuličky lítaj tak nějak kde jim to víc voní, resp. kam se jim zachce a dál už moc nedoletěj. Přesnější střelba kdy tedy po výstřelu máte jistotu že kulička zasáhne prostor 20x20cm bych odhadnul tak na 30m. Na druhou stranu na 15 - 20m jsem s ní trefoval na první kuličku klasický zapalovač tj. cca 2x6cm :)

 

   Rychlost letu kuliček mě poměrně překvapila, drží se konstantí a klesá jen mírně, výrazně začne klesat až u konce svého dostřelu, což je velmi příjemný fakt. Na druhou stranu musím ale říci, že srovnám-li dostřel a přímost dráhy letu kuličky této zbraně s například zbraněmi M16 s obdobnou pružinou, mají M16ky navrh, jejich kulička letí déle rovně. Tento fakt je dán nejspíše delší hlavní M16tek.

 

   Hop-up systém je snadno pžístupný natažením závěru zbraně. Nachází se v oblasti výhozného okénka prázdných nábojnic, je snadno seříditelný a skýtá poměrně velký rozsah nastavení.

 

   Při praktické střelbě je znát, že MP5ka je oproti např. STTi, nebo china guně při střelbě tišší. Nemá to žádný praktický dopad na hru ani střelbu, ale prostě je tišší :) také má řekl bych poměrně vysokou kadenci.

 

   Mířidla zbraně jsou částečně nastavitelná, respektive muška je pevná, hledí je nastavitelné - disponuje 4mi otvory kruhového výřezu od průměru cca. 2mm až po 5mm. Osobně mi tento typ hledí nevyhovuje, mám raději klasická otevřená "Učka" ovšem to je věc názoru (osobně plánuji zakoupit kolimátor). Při střelbě v praxi, v lese na dlouhé vzdálenosti se stejně budete řídit nejspíše dráhou letu kuliček, v budově to zase kryje dávka od boku.

 

   Síla zbraně je úměrná typu zbraně a použité pružině. Myslím, že se v tomto nijak výrazně neliší od svojich vrstevnic různých výrobců. Za použití vzorečku pro výpočet energie projektilu mi vyšla úsťová hodnota okolo 0,89J. Kulička bez problémů projde několika krabicovými kartony, projde plechovkou, avšak dno plechovky neprostřelí. Projde například standardní kancelářskou žaluzií (nevim jak tou kovovou jednalo se o ty z nějakého kobercového materiálu), nebo projde plastovými lištami jimiž se zakrývá kabeláž, např. v paneláku. Na internetu je spousta videí a testů účinnosti airsoftových zbraní včetně konkrétně této (youtube) takže hledejte tam pokud chcete vědět více.

 

Mířidla. (653x535 - 55Kb)
Hp-up. (1024x768 - 115Kb)
miridla   hop

 

 • Já k této části v podstatě nemám co vytknout, takže 10/10

 

 

   Vnitřnosti, detailní rozborka, spolehlisvost a ovládací prvky.

 

   V tomto ohledu nemám čtenářovi příliš co poskytnout, vzhledem k tomu, že se jedná o zbraň CA, jsou vnitřnosti její obrovskou předností oproti ostatním výrobcům. Vyspělé zesílené mechaboxy, možnost upgradu až na 120 pružinu bez výměny jakéhokoliv dalšího dílu apod. O vnitřnostech je toho napsáno více než mohu naspat já v technické specifikaci u každého eshopu, takže to rozebírat nebudu. Pouze řeknu, že mi přijde poměrně obtížné dostat se až k mechaboxu, ale nemám s čím srovnávat, takže to berte s rezervou.

 

   Co se spolehlivosti týče, zbraň zatím nezklamala. Při střelbě dávkou i jednotlivě nevynechává kuličky, vše šlape bezpotíží, žádné záseky kuliček někde v hlavni, nebo v komoře jsem řešit nemusel. Často problémový přepínač režimu střelby funguje také tak jak má, ačkoliv se tomu sám někdy divím, vzhledem k tomu, že samotné přepínání nemá přesně vymezené pozice a přepnutí ve všech směrech (save, semi, auto) probíhá tak nějak nevýrazně, lehce a působí dojmem, že vlastně ani nepřepíná.

 

   K ovládacím prvkům... mno o přepínači jsem napsal v odstavci výše, co se týče pojistky zásobníku, funguje naprosto bezchybně a správně, nicméně ocenil bych kratší stisk kohoutu a přesnější reakce na stisk - při střelbě která se skládá jen z takového lehčího poklepávání na spoušť se stane že spoušť pustíte dříve než vůbec mechabox natáhne - tedy je potřeba spoušť mačkat nadoraz což snižuje rychlost potencionální rychlost střelby v reřimu jednotlivé rány.

 

 • za nejasně vymezené pozice v přepínání režimu střelby strhávám bodík a hodnotím tuto část 9/10

 

 

   Ostatní

 

   Tuto část nezahrnuji do hodnocení zbraně avšak může obsahovat užitečné informace.

 

  Zbraň je zabalena v polystyrénové krabici. Tento materiál nedostatečně tlumí nárazy a tudíž není příliš vhodný pro přepravu automatizovaným systémem třídění zásilek České pošty (pracoval jsem nějakou dobu na odddělení reklamací výpočetní techniky jako servisák takže vím o čem mluvím). Rád bych podotknul, že zbraň mi přišla s poškozeným předpažbím - ulomené plastové cvočky (jsou tu někde na fotce výše). Spojení nevyhovujícího upevnění této části s nešetrným zacházením se zásilkou (avšak nic proti poště, produkt by měl být od výrobce mnohem lépe zabalen, pošta za to prostě nemohla !) vyústilo v ulomení. Nicméně i přesto jsem nabil baterii a týž den večer šel zastřílet, jen zkušebně. Po vystřelení cca 20 - 30 kuliček došlo k zaseknutí zbraně. Zbraň se jakoby zadusila a dále nestřílela. Podotýkám že nebyla ucpána ani hlaveň ani komora, druhý den jsem poslal gunu zpět prodejci k reklamaci.

 

   Měl jsem velké štěstí, že jsem stihl zbraň odeslat druhý den, tedy do termínu kdy prodejce vztahoval záruku na funkčnost i u zbraně zakoupené s dekorační slevou - tolik k dekorační slevě. Při reklamaci bylo zjištěno že kola strhli zuby na plastovém pístu. Důvod je mi záhadou, možná se něco hnulo při přepravě nebo problém už od výroby, každopádně od výměny pístu zbraň funguje vpořádku.

 

   Protože toho ohledně vad výrobků obecně něco vím, nezahrnuji tento problém do hodnocení, protože nic není 100% a ani kvalitou vyhlášený výrobce nevyrobí všechny kusy tak aby se nikdy neporouchaly. Pamatujte na to, přemýšlíte-li o dekorační slevě, avšak osobně bych do ní šel asi znovu, přeci jen ušetření peněz je výrazné, a pravděpdobnost výskytu fatální vady u tohoto výrobce není vysoká myslím si.

 

   pozn.: Rád bych poskytl obrázek této zbraně tak, jak by mohla vypadat v případě osazení montážní báze. (prosím ten obrázek je šílenost berte jej s rezervou ;), na tu lištu jsem připevnil  všechno co šlo - kolimátor za 80kč a jako bonus pro "zajištění mohutnosti" ještě laser účel byl pouze udělat si představu jak bude bambitka vypadat s nějakým mohutným holografickým otevřeným kolimátorem, myslím že pro názornost to ale stačí).

 

Ukázka "zmohutnění" a tedy zhruba vzhled MP5 s kolimátorem (1152x1536 - 266Kb) 

                mp5

 

 

   Technické parametry bambitky (zdroj eshopy tech. par.):

 

 • Délka: 700mm
 • Délka hlavně: 229mm
 • Váha: 2,5Kg
 • Mechabox: ver. II zesílený
 • Ložiska: kovová 6mm kluzná
 • Kola: kovová
 • Hlaveň: Bronzová lisovaná "přesná" <6,08mm
 • Režim střelby: jednotlivě, dávka, zajištění
 • Zásobník: 200BB, nebo 30BB
 • Úsťová rychlost střely: 90 - 100m/s
 • Energie střely: 0,89J při 0,25g 6mmBB
 • Ráže: 6mm sférické projektily BB
 • baterie: Large LP8,4V
 • Ostatní: AEG, vyrobeno v Číně pro Classic Army, zbraň kategorie D prodejná od 18ti let.

 

 

   Závěr a moje soukromé skromné hodnocení

 

   Pokud jste recenzi přečetli, myslím že jste si jakýsi názor již vytvořili.  Zbraň nedopadla vůbec špatně a zejména v oblasti spolehlivosti je na tom výbroně, což je důležité. Krásný vzhled a kvalitní povrchová úprava + materiály jsou také příjemné, nicméně je vidět, že i výrobce jako CA má u svých produktů mouchy a některé dost výrazné které by se navíc nechali bez problémů odstranit ale na to výrobce asi jaksi kašle. Je to o to horší, že se opravdu nejedná o nějakou chinu za 2ku s baterkou, ale o hračku za hodně tisíc a od té už prostě nelze očekávat takové prasárny jako zmíněné uchycení přepínače, nebo hloupá upevnění některých dílů avšak jsou tu a snižují celkový dojem a hodnocení.

 

   Abych pořád jen neremcal, musím teda říci, i když už jsem to na začátku psal, že nejsem professionál pouze forfun hráč a z tohoto důvodu také nemám možnost nějakého srovnání této zbraně se zbraněmi jiných výrobců ve velkém množství a když řeknu že mi přišla stejně "pevná" a stabilní jako tato MP5ka i G36ka od chiny tak mě nejspíš někdo ukamenuje, ale prostě se mi to tak jeví. Každopádně se jedná o mou první zbraň, nemohu říci, že by nesplnila očekávání, je v pohodě, ale nečekal jsem že bude mít mouchy které má. Nicméně celkově hodnotim kladně, kdykoliv si chci zastřílet tak střílí a to je hlavní. Osobně vidím menší handicap v boji proti dlouhým zbraním, kde je vidět, že proti M16kám se na dlouhé vzdálenosti se základní pružinou hraje hůř, takže do lesa raději s upgradem. Díky za přečtení, máte-li dotaz, je k dispozici diskuze pod článkem.

 

 • Celkové hodnocení 41/50 = 4,1/5 = 8,2/10 já myslím velmi slušné.
 • Omluvte sníženou kvalitu některých fotografií, je to dáno tím, že a: nejsem fotograf, b: nemám schopný foťák c: byl jsem pod vlivem :)
    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome