Představy mezihvězdného cestování ve filmu, aneb vše je ve hvězdách :)

starship   Obrázky hvězdných lodí tak jak si je tvůrci filmů a seriálů představují s některými zjištěnými daty o nich, řazené dle roku ke kterému loď tvůrci přiřadili. Někomu se třebas hodí, mě se líbí pozorovat rozdíly mezi nimi a mezi tím, jak si jednotliví vývojáři představují za jak dlouho se budou používat loďky s tou a tou technologií, a porovnání jednotlivých Sci-Fi představ. Osobně věřím, že jednou v něčem takovém lítat budeme, ať už to budou až romantická ztvárnění viz. Star-Trek, nebo myslím pravděpodobnější, jako jsou lodě z Event Horizont, Alien apod...

 

 

 

 • Název: USS X-303 - Prometheus, X-304 - Deadalus/Koroljev/Odysea
 • Operující v roce: 2004+ současnost Seriál: StarGate SG1/Atlantis
 • Disponuje technologiemi (nejvyspělejší z nich): X - 304 - transportéry, zaměřitelné energetické zbraně, rakety a kanóny, energetické štíty, subprostorová komunikace, hyperpohon, replikátory, zařízení diletace času, umělá gravitace, silová pole, holoprojektory, hangáry stíhaček, inerciální tlumiče, senzorová pole. Vesměs se jedná o převzatou mimozemskou technologii zejména odkaz Asgardů (nejvyspělejší rasa v naší galaxii částečně vyhubena replikátory, později úplně vyhubena vlastním géniem)

x303s  x304s

   X 303 - Prometheus a později vyspělejší X 304 - Deadalus. Bitevní lodě schopné mezihvězdných letů využívající směsici mimozemské technologie operující v současnosti se stali obávanými stroji na smrt, nakonec bitevník X 304 dokonce nejsilnější lodí v naší galaxii.

   X 304 - Deadalus - je schopen mezigalaktického cestování, konkrétněji zvládne vzdálenost zhruba 3,5 milionu světelného roku za 3 týdny cesty tedy bude hodně rychlej ;). Pro cestování nadsvětelnou rychlostí používá Hyperpohon a cestuje v tzv. Hyperprostoru.

   Velikostní a hmotnostní data nejsou známé, nicméně loď je několik set metrů dlouhá a několik palub vysoká, vyrobená z Trinia (fiktivní kovový prvek velmi lehký a velmi odolný oproti železu, nebo titanu). V poměru k ostatním mateřským lodím vyskytujícím se v seriálu poměrně malá a obratná, nicméně díky Asgardským štítům a zbraním velmi nebezpečná, v boji 1 na 1 nenašla zatím přemožitele v naší ani v Pegasově galaxii, ale pravděpodobně by ji byli schopni překonat lodě Replikátorů, protože ti byli schopni technologii Asgardů kterou loď využívá adaptovat nicméně nikdy se nestřetli.

   Další data: bylo vyrobeno několik jednotlivých lodí. X - 303 Prometheus byl zničen Oriiským obranným satelitem aniž by ho poškodil, dále X - 304 - Koroljev byl zničen v boji proti Oriiským lodím.Také v paraelní realitě byla X - 304 Deadalus vybavena interdimenzionálním pohonem, který umožňoval cestovat mezi paralelními vesmíry, ovšem pohon nebylo možné ovládat.

 


 • Název: Event Horizon
 • Operující v roce: 2040 Film: Event Horizon 
 • Disponuje technologiemi: Umělá gravitace, pohon vytvářející ohyb prostoru, díky kterému se teoreticky měla loď dostat z bodu A do bodu B v několika sekundách.

eh1s   eh2s

   Event Horizon, loď skládající se ze 2 propojených částí, dlouhá odhadem 300M, s odhadem 5ti palubami. Jednalo se o prototyp lodě schopné mezihvězdného cestování, při první cestě ale loď zmizela a objevila se na původních souřadnicích až po několika letech. Posádka lodě byla zmasakrována, a celá loď jevila blíže nespecifikované známky života.

   Zda-li pohon fungoval správně nebo nikoliv není známo, faktem je, že loď někam odletěla, ovšem zda-li to byl původní cíl cesty se neví. Ve filmu je uváděna teorie, že loď dosáhla jiného prostoru, nebo dimenze, nicméně to nebylo potvrzeno.

   Loď byla zničena v roce 2047, respektive můstková část byla použita jako záchranný modul a část obsahující jádro pohonu odcestoval skrze uměle vytvořený ohyb prostoru neznámo kam.

 


 • Název: Enterprise (označení NX-01)
 • Operující v roce: 2151 - 2161 Seriál: Star Trek Enterprise
 • Disponuje technologiemi: Raketoplány, umělá gravitace, transportéry, subprostorová komunikace, warp pohon, inerciální tlumiče, po úpravách enregetické zbraně

enterprises


   Enterprise NX-01 byla průzkumnou lodí s cílem navazovat nové kontakty se vzdálenými civilizacemi. Jednalo se o první loď schopnou cestovat ke mnoha hvězdám v rozumném čase, čehož dosahovala díky motorům umožňujícím dosáhnout rychlostního faktoru warp 5. Vypuštění lodi provázely problémy na úrovni otázek, zda je vhodné, aby lidé navazovaly kontakty s novými světy takto brzy. Mimo to se vzhledem k jejímu předčasnému startu dostala do vesmíru ne zcela dokončená - chyběli energetické zbraně a konvenční torpéda byla díky nedokonalé kalibraci nepřesná - loď vyplula prakticky bezbranná.

   Neschopnost lodi bránit se, byla ve většinou nepřátelském vesmíru, problémem, který stál posádku několikrát téměř život. Později byla v průběhu cesty loď za pomocí vlastní posádky významně vylepšena, zejména pak enrergetickými zbraněmi, díky nimž se dokázala občas i ubránit nějakému útoku. Enterprise hrála zásadní roli při obraně Země proti Xindům, avšak tato zápletka byla způsobena narušením časového kontinua, bez něhož by Enterprise proti Xindské rase nikdy nebojovala. Kompletní seriál ve kterém se tato loď vyskytuje je vůbec z velké části tvořen časovými paradoxy...

   První Enterprise byla 225m dlouhá, 35m vysoká a 130m široká loď se sedmi palubami, vážící 550 000 tun. Obsluhu provádí 82členů posádky. Schopná letět rychlostí warp 5. Původně průzkumná, později pod tlakem okolností vybavena zbraněmi určenými k boji.

 


 • Název: USS Sulaco
 • Operující v roce: cca 2180 Film: Aliens
 • Disponuje technologiemi: Transportní letoun, umělá gravitace, termonukleární střely, kryokomory.

sulacos   sulaco1s

   USS Sulaco je vojenská loď určená k meziplanetárnímu přesunu jednotek a materiálu vyrobená v roce 2169. Výroba tohoto typu lodě skončila okolo roku 2180. V Universu filmů vetřelec se objevuje ve druhém a třetím díle. Zdá se, že se jedná o standardní vojenské plavidlo, disponuje mnoha kryokomorami a skladovými prostory pro materiál, nebo výsadkové prostředky, APC apod.

   Bohužel v Universu aliens jsou hvězdné lodě velmi opomíjeným elementem, tedy neznáme detailnější schopnosti těchto lodí, nikdy jsme je neviděli bojovat, nelze určit jaký typ pohonu používají, jaká paliva, nebo výzbroj nesou.

   Sulaco by měla být schopná dosáhnout 1,8násobku rychlosti světla. Nejedná se o nijak velkou loď, rozměry jsou 385metrů na délku, 50metrů na šířku a 85 metrů na výšku s váhou okolo 80 000tun. Materiály použité k výrobě nejsou známé. 

 


 • Název: SSV Normandy SR-1 / SR-2
 • Operující v roce: 2183+ Herní série: Mass Effect
 • Disponuje technologiemi: Nadsvětelný pohon (FTL), inerciální tlumiče, kinetické bariéry (forma štítu účinná proti hmotným projektilům), vícevrstvé ablativní pancíře, zaměřitelné energetické zbraně, projektilová děla, umělá gravitace, subprostorová komunikace, schopnost maskovat tepelnou stopu.

normandys

   Přestože se v tomto případě nejedná o filmové, či seriálové ztvárnění budoucnosti vesmírného cestování, zasluhuje si SSV Normandy místo v tomto článku. Rozsah universa herního titulu Mass Effect, totiž často dalece přesahuje filmové a seriálové počiny daného žánru. SSV Normandy se tak stává plnohodnotnou představou budoucnosti kosmického cestování, nikoliv jen anonymním příběhem vesmírných krabiček se štíty, tak jak by člověk mohl tipovat.


   SSV Normandy SR-1 je aliančním (lidským) prototypem tzv. stealth lodi. V universu Mass Effectu nejsou nezjistitelné lodě běžné, jedná se tedy o jedinečný projekt. loď se řadí do třídy fregat. Její předností je vysoká manévrovatelnost a schopnost přistání na planetě.

   Normandy je zhruba 115m dlouhá se třemi palubami, vybavena obranným laserovým systémem a kanónem urychlujícím projektily. Výsadky jsou prováděny buďto přistáním lodi na planetě, či vypuštěním, za letu, pozemního vozítka "MAKO", jež je jakýsi futuristický lehký tančík. SR-1 hrála zásadní roli při obraně Citadely a při průzkumu vzdálených soustav. Později byla zničena kolektorskou lodí v systému Amada. Při útoku zahynulo několik členů posádky, a kapitán lodi (představuje Vás). Trosky lodi se nacházejí v ledech planety Alchera.

   O dva roky později byla dokončena nová loď vycházející z konstrukčních návrhů původní SR-1. Postavila ji civilní organizace (více v příběhu hry) a byla určena, mimo stealth operace, také k efektivnějšímu boji. Pojmenována Normandy SR-2. Loď je větší, má cca. 210m na délku a disponuje hned 5ti palubami. Její velikost již znemožňuje přistání na planetě, avšak umožňuje vybavit loď efektivnějšími štíty, pancířem a zbraněmi, což byl u původní Normandy zásadní nedostatek. SR-2 je také vybavena AI počítačovým jádrem, a v tomto ohledu se stala celkem unikátní.

   Normandy SR-2, ačkoliv neoperuje pod vlajkou aliance, hraje zásadní roli v obraně vzdálených kolonií a při zajišťování technologií a prostředků k zastavení nepřátelské ofenzívy. Díky vylepšením zničila kolektorskou loď a také stanici.

   Další parametry těchto lodí nejsou známy. Lodě disponují nadsvětelným pohonem a FTL pohonem který v součinnosti s tzv. relé hmoty dokáží loď "vystřelit" na obrovské vzdálenosti. Cestování na velké vzdálenosti je tedy řešeno skrze již existující velmi stará zařízení, které kdosi vyrobil, schopné pomocí (fiktivního prvku/energie) elementu nula snížit hmotnost hmoty. Na této technologii je postaveno i celé universum.

 


 • Název: USS Voyager (NCC-74656)
 • Operující v roce: 2371 Seriál: Star Trek Voyager
 • Disponuje technologiemi: transportéry, zaměřitelné energetické zbraně (fazery), vlečný paprsek, energetické štíty, silová pole, holoprojektory, umělá gravitace, inerciální tlumiče, replikátory, subprostorová komunikace, program s umělou inteligencí (PZH zdravotnický hologram), warp pohon, senzory dlouhého dosahu, bioneurální počítačová síť.

stvoys   stvoy1s

   USS Voyager představuje jednu z mnoha lidských mezihvězdných lodí vyskytujících se v kultovním a značně rozsáhlém světě Star-Trek. Voyager je loď vypuštěná v roce 2371, spadá do kategorie hvězdných lodí třída Interpid. Na poměry Star-Treku se jedná o menší průzkumnou loď vybavenou na rok 2371 značně vyspělou technologií schopnou plné samostatnosti při základní údržbě.

   V průběhu cestování tato loď bojuje s plavidly mnoha civilizací, z nichž většinu je schopna v boji 1:1 vyřadit, v některých dílech dokonce ničí plavidla mnohem vyspělejší než-li je ona sama proti kterým by v celkovém konceptu Star-Treku neměla mít nejmenší šanci na vítězství, jedná se zejména o Borgská plavidla.

   Voyager je zhruba 350m dlouhá, 130m široká a 65m vysoká loď s 15ti palubami a cca 150ti členy základní posádky určená pro průzkum a boj. Váží cca 700 000tun, s trupem ze slitin Duraniotritaniových plátů schopná cestovat rychlostí Warp 9,985 Přičemž Warp je bezjednotková veličina, více info http://memory-alpha.org/cs/wiki/Warp_faktor a voyager je schopen leťet rychlostí 4 000 000 000mil/s nicméně warp 10 by měla být rychlost nekonečna, kterou nelze dosáhnout. Rychlost Warp 10 dosáhl deltaplán Voaygeru a potvrdil, že Warp 10 je nekonečnou rychlostí.

   Voyager se v průběhu svého působení dočká početných technologických úprav, který zvýší jeho obranné a útočné schopnosti. Další bohaté info o této lodi je k nalezení všude po webu díky rozsáhlé fanouškovské základně.

 


 • Název: Battlestar Galactica (nový z roku 2003, nikoliv původní seriál 70. let)
 • Operující v roce: Neznámo Seriál: Battlestar Galactica
 • Disponuje technologiemi: Umělá gravitace, rakety a kanóny (vesměs konvenční zbraně klasické, a dále termonukleární zbraně), nadsvětelný pohon (FTL pohon), hangáry stíhaček.

bsgs

 

   Jedná se o bojovou loď jež měla být původně vyřazena z důvodu dlouhotrvajícího míru, avšak v době jejího slavnostního vyřazení, bylo lidstvo napadeno a v bleskovém útoku byly zničeny víceméně všechny kolonie a obdobné válečné lodě. V příběhu BSG se jedná o vedoucí loď zaštiťující ochranu dalším civilním lodím v konvoji, hledajícím útočiště k přežití lidské rasy. Loď disponuje nadsvětelným pohonem blíže neurčené rychlosti, za pomoci kterého může provádět spíše než let, jakési skoky do určitých vzdáleností.

   Koncept celého světa BSG se tváří oproti např. SG, nebo ST, více realisticky a méně kultivovaně. Ačkoliv se jedná o vyspělou loď z daleké minulosti, je zajímavé, že nedisponuje žádnými energetickými štíty, holoprojekcí apod. technologiemi. Také nejsilnějšími bojovými zbraněmi ve světě BSG jsou termonukleární hlavice, což je z mého pohledu mírně k pousmání, avšak je zajímavé, že lodě kategorie Battlestar jsou schopné přečkat bez většího poškození zásah atomovou zbraní.

   Způsob boje lodi vychází ze způsobů boje 20tého století, tedy loď disponuje obrannými kanóny proti nepřátelským stíhačům a raketám, dále disponuje bojovými raketami a hlavicemi a velkým množstvím stíhačů. Boje ve světě BSG tedy probíhají na krátké vzdálenosti za pomoci stíhačů a raket.

 


 • Název: Serenity
 • Operující v roce: Neznámo Seriál: FireFly (film Serenity)
 • Disponuje technologiemi: Umělá gravitace, nadsvětelný pohon

serenity

   Serenity je loď třídy FireFly - jedná se o (na poměry světa seriálu) zastaralou transportní loď střední velikosti. Loď nedisponuje žádnými obrannými mechanismy ani zbraněmi. Lodě této třídy jsou využívány pro pololegální až nelegální transporty zboží po universu seriálu a stali se oblíbeným prostředkem pašeráků z důvodu četných skrytých a těžko nalezitelných zákoutí uvnitř lodi do nichž se dají snadno ukrýt různé materiály, nebo zboží.

   Loď disponuje poměrně velkým transportním prostorem ve středové části. mezi můstkem a transportním prostorem jsou umístěny kajuty posádky, jídelna, ošetřovna a další. V zadní části je umístěna pohonná jednotka lodi. Pomocné rakety po stranách lodi vycházející ze středové části slouží k manipulaci s lodí v atmosféře planety, na jejich ramenech jsou umístěny 2 raketoplány krátkého doletu sloužící mimo jiné také jaké záchranné moduly v případě nouze. Loď disponuje také několika automatickými vysílacími bójemi.

   FireFly class je 82m dlouhá, 52m široká a 24m vysoká loď. V universu seriálu se nacházejí moderní vesmírné lodě až kilometrových velikostí disponujícími raketami a energetickými zbraněmi.

 

 • Last update Yeah(c)
 • 03.2009 - Battlestar Galactica
 • 09.2009 - Serenity
 • 12.2009 - USS Sulaco
 • 06.2010 - Enterprise NX-01
 • 11.2010 - SSV Normandy SR-1 / SR-2

 

    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome