SONY vs. (George Hotz) World (Archiv)

sonyps3   !! článek archivu 08/11. Může být omezena vypovídající hodnota !! Přiznám se, že kauzu společnosti SONY, která se pere s jakýmsi šikovným klučinou, jež si v internetovém světě přezdívá "Geohot", sleduji jen velmi zběžně. Musím ale uznat, že pod tíhou stále se objevujících nových informací v rámci pokroku této kauzy, mě nutně napadá zamyšlení nad jednáními která probíhají a jejich následnými výsledky.

 

 

 

 

   Kauz a kauziček ve které proti sobě bojují ublížená společnost a nějaký, ať už známý či neznámý, obvykle osamocený človíček je ve světě mnoho. V tom digitálním asi dokonce nejvíce a není měsíce, kdy by si nějaká velká fabrika veřejně nepostěžovala, že ji ten či tamten zlotr okradl o miliardy. To, že realita bývá trochu jiná, si asi každý domyslí sám, ale to konec konců není předmětem článku a vyjádření názoru veřejnosti, celkem obstojně zvládají diskuze, probíhající na serverech jež nějaké takové kauzičky čas od času monitorují.

   Ovšem kauza SONY vs. Geohot je v tomto světě výjimečná a to na více rovinách. Jak už to tak bývá, pozornost veřejnosti si kauza získává megalomanským chrlením ohně, hrozeb a vůbec obecným hysterickým pištěním společnosti SONY na adresu jediného člověka. Tímto si v očích diskutující veřejnosti příliš respektu nezískává. Rozpor nastává v tom proč.

   SONY - výrobce produktu tvrdí, že jim Geohot zničil konzoli a zkrátil zisky tím, že si na koleni napsal a vymyslel způsob, jak rozšířit možnosti této konzole a umožnil zápis/čtení systémové paměti konzole PS3. Problém je v tom, že z morálního hlediska neudělal nic špatného. Koupil si produkt a s ním dělal psí kusy, ale nikomu nic neukradl ani neporušil autorská práva. Z tohoto důvodu celkem chápu reakce široké veřejnosti, která v počáteční fázi nedokázala pochopit, proč SONY vůbec zasahuje a spíše se smála, že si na sebe společnost plete vlastní bič. Analogie je podobná s koupí automobilu do kterého si vymyslíte rozvody plynu, namontujete si je, a začnete jezdit na plyn namísto benzínu. Způsob jak to udělat ukážete světu, poté na Vás naběhne automobilka s tím, že ji krátíte zisky, protože nejezdíte na benzín a protože si ostatní lidí auto sice koupí, ale možná si ho přestaví na plyn.

   Naštěstí zamyšlení nad pohnutky SONY stejně tak Geohota je na mnohem delší článek a já už tímto zašel dál než jsem chtěl. Mě totiž na kauze nejvíce zajímá, a to je také důvodem který mě "donutil" napsat tento text, aktuální soudní rozhodnutí která jsou nemorální a snad nemohou být ani legální, jinak to není ani možné, co se může také dít.

law

   První soudní rozhodnutí - Sony vs. Geohot

   První rozhodnutí není až tolik zajímavé, společnost SONY získala práva na poskytnutí souborů souvisejících s tzv. hacknutím konzole PS3. Tento výrok je v rámci sporu asi pochopitelný jako prostředek k získání důkazů a sám o sobě nic neznamená. Bohužel, druhé rozhodnutí je celkem zásadní precedens který hlava nebere na úrovni logiky, morálky, avšak i práva.

 

   Druhé soudní rozhodnutí - Sony vs. World

   Mnohem zajímavější, a doslova děsivé, je v pořadí další rozhodnutí v této kauze. Dle soudního rozhodnutí získává společnost SONY přístup ke všem informacím ze stránek George Hotze, zejména pak k IP adresám všech návštěvníků za poslední 2 roky. I když je už toto rozhodnutí stěží pochopitelné, v kompletním znění sahá ještě mnohem dále, doslova bych řekl, že takové rozhodnutí nemá doposud obdoby.

   Pan soudce si totiž usmyslel, či mu někdo k tomuto smýšlení dopomohl? pozn. autora, že je pro kauzu důležité, aby SONY získala přístup k osobním údajům tisíců až miliónů uživatelů, kteří s kauzou nemají nic společného, stejně tak, jako budou do kauzy zavlečeny cizí společnosti, které s kauzou také nemají absolutně nic společného. Přesněji řečeno:

   Kromě IP adres návštěvníků osobního blogu George Hotza za poslední dva roky, získává SONY přístup k blíže nespecifikovaným informacím společnosti Google, dále pak k uživatelským účtům a osobním datům uživatelů Twitteru stejně jako uživatelů služby YouTube. Rozhodnutí by bylo akceptovatelné v případě, že by zasáhlo uživatele jež se této nesmyslné kauzy přímo dotýkají, tedy uživatele, kteří se podíleli na úpravě předmětné konzole. Bohužel, toto neplatí a rozhodnutí plošně postihuje všechny uživatele, kteří navštívili blog, nebo byť jen spustili video na službě YouTube.

   Dle mého názoru soudce tak v podstatě kriminalizoval obrovský počet naprosto nezainteresovaných osob, kteří s kauzou nemají absolutně nic společného, dále ve své podstatě zveřejnil citlivé a chráněné informace stejného počtu osob a to vše bez relevantního důvodu pouze pro to, že si o to řekla velká společnost. Soudce tím v podstatě veřejně sdělil, že každý může být perzekuován za čin, který nespáchal ani se na jeho spáchaní nepodílel (nehledě na to, že abych vůbec mohl tuto větu formulovat, musím akceptovat, že čin který George Hotz provedl je porušením právních či morálních hodnot a s tím nesouhlasím, byť je to můj osobní názor).

   Toto rozhodnutí je o to horší, že jde napříč světem a neomezuje se pouze na, většinově intelektuálně zaostalou USA, kde potřebují mít v návodu pro mikrovlnou troubu napsáno "nesušte v přístroji kočky". Bohužel ochrana osobních údajů, ochrana práv vycházejících z ústavy většiny civilizovaných zemí jsou v tomto případě ignorovány tou nejhrubší formou a stane-li se z tohoto rozhodnutí precedens, pak tedy potěš ****.

sonylogo

   SONY a nabyté údaje

   Samostatnou kapitolu si zaslouží vůbec záměr společnosti SONY s daty které takto získá. Co s daty bude společnost dělat se lze jen dohadovat. V podstatě je jisté, že data použije k vyčíslení jakési domnělé imaginární škody, která nikdy nevznikla. Vyčíslení bude probíhat pravděpodobně dle tolik známého vzorce "na tu Vaši stránku přišlo za 2 roky 10 miliónů lidí, video pak viděl další milión takže tu máme 11 miliónů lidí, kteří by si každý týden koupily hru za tisíc korun, ale teď už si hru nikdy nekoupí. Takže jste nám způsobil škodu nějakých cca. 48 000 tisíc za rok na osobu x 11 miliónů... no to máme nějakých 528 miliard.. jo a abychom nezapomněli, ještě 100 miliard k tomu za poškození image." Myslím, že takhle nějak tyto zhrzené společnosti vypočítávají u soudů své ztráty. Úsměvné? Ano, bohužel v principu také reálné.

   Samozřejmě SONY může s daty nakládat i dalšími způsoby, použije je pro vlastní marketingové účely, to bezpochyby. Možná se rozhodne zažalovat všechny osoby jež navštívili video, a vůbec nejlépe SONY udělá když zažaluje celý svět, on jim v tom někdo jistě vyhoví, nějaký uvědomělí soudce.

 

   Postoj

   Nic lidi, další hřebíček do ohrádky pro ovce byl zatlučen, a z toho jak to v současném civilizovaném světě funguje, musím smutně konstatovat, že ohrádka je stále kompletnější. Pro ty, kteří nechtějí být ovcí, jsou časy těžší a těžší, ale o to víc práce s námi budou mít, Yeah (c).

 

   Poznámka: celou kauzu sleduje server pctuning.cz, kde se postupně objevují překlady nových informací. K dispozici je řada článků sestavená chronologicky k 17.03.2011:

 

   12.04.2011: Kauza nečekaně skončila mimosoudní dohodou, viz. příspěvek serveru PCT zde. Důvody proč SONY přistoupila, nebo nabídla, takovou dohodu není jasný. Lze se domnívat, že SONY se dovtípilo faktu, že široká veřejnost jednání společnosti zásadně neguje, což SONY samozřejmě extrémně škodí. Nehledě na vznikající skupiny jejichž cílem je, v návaznosti na jednání společnosti SONY v této kauze, SONY poškodit. 

   Dle toho co bylo řečeno je dohoda, vzhledem k tomu čeho se SONY původně po Georgovi Hotzovi dožadovala, jednoznačně výhodná pro Hotze, který se "pouze" zavazuje nehackovat výrobky SONY a nešířit know how. Je také možné, že SONY již získalo pod záminkou této kauzy, dostatek osobních dat nic netušících miliónů uživatelů a tak chce prostě zamést stopy... Názor nechť si udělá každý sám.

 

   Zdroje: www.pctuning.cz, www.wired.com,

    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome