Jak klonovat pevný disk bez OS (Archiv)

   !! článek archivu 12/10. Může být omezena vypovídající hodnota !! Klonování pevných disků je dnes skutečně snadné. Existuje mnoho profesionálních a poloprofesionálních programů, jež umožňují klonovat pevný disk z prostředí operačního systému a to způsobem uživatelsky tak moc "user friendly", že nenastane-li nějaký nepředvídatelný problém, zvládne s nimi pracovat v podstatě úplně každý. Bohužel, většina takových programů je omezena na spuštění pod operačním systémem a nelze je tedy použít v případě, že nastanou problémy jež znemožní spuštění OS, či v případě kdy OS není instalován atp. Software jež zvládá klonování HDD v nějakém DOS módu je tedy jasně mnohem použitelnější a proto se jednomu takovému v tomto článku budu věnovat.

 

   Osobně jsem si pro tento účel oblíbil HDClone, a to z několika důvodů. Prvně jeho použití je skutečně velmi jednoduché ať už pod Windows, nebo na PC mimo operační systém. Důležité je, že existuje jako Free verze, která je sice oproti placeným "osekaná" (viz. tabulka), ale celkem vzato pro jednorázové základní klonování postačí. Dále lze funkční bootovací HDClon najít na diagnostickém balíku Ultimate boot CD (UBCD), což je přesně to pravé v případech, kdy se něco pokazí.

   Program samotný lze stáhnout všude možně po download serverech, či z webu výrobce (odkaz výše). Po stažení a instalaci je možné vytvořit skrze menu programu bootovatelné CD, USB disk a Floppy disk. Další možností je mít k dispozici diagnostický balík UBCD (odkaz výše) který v sobě již funkční free verzi programu mj. obsahuje.

 

   Spuštění a práce s HDClone v bodech

   1. Nastavení zařízení ze kterého bude PC primárně bootovat (CD mechanika máte-li obraz CD, nebo UBCD). Popis jak měnit sekvence bootování zde.

   2. V případě, že spouštíte z UBCD, jděte na položku HDD Tools, dále na Cloning Tools a zvolte HDClon.

   3. Po zavedení programu zvolte možnost "Cloning" a klikněte na tlačítko "Next". (Můžete volit způsob klonování - drive to drive, partition to drive apod. V tomto případě zvolte pro Vás vhodné, pro klon celého HDD zvolte tedy Drive to Drive).

   4. Vyberte zdrojový disk (Source disc) a klikněte na tlačítko Next

   5. Vyberte cílový disk (target disc) a klikněte na tlačítko Next

   6. Nyní můžete dle potřeby upravit a nastavit způsob klonování. Pro základ postačí nechat defaultní nastavení. Některé možnosti jsou bohužel zpřístupněny až v placené verzi programu.

   7. V posledním bodě spusťte proces kliknutím na tlačítko start.

 

   Možné problémy

  • U starých počítačů a často u starších notebooků může být problém s viditelností pevného disku připojeného přes USB. Software připojený HDD přes USB (ať už externí, či interní připojený skrze šuplík, konvertor) dokáže detekovat a pracovat s ním, avšak u některých starších počítačů takto připojený disk není detekován. Řešením problému je připojit HDD standardně na SATA/PATA větec, či připojit HDD k novějšímu PC.
  • Z tabulky je patrné, že zejména rychlostní omezení u Free edice může být v případě obsáhlého disku časový problém. Řešením může být nalézt jiný free klonovací nástroj se schopností práce bez OS jež nebude limitován (myslím ale, že najít funkční nástroj s těmito parametry nebude lehké), zakoupit licenci na vyšší verzi, nebo lze celkem snadno dohledat nelegální úpravu otevírající vyšší verzi programu - nemám, neznám, nedoporučuji, pouze zmiňuji.
  • Klonování disku vytváří téměř shodnou kopii zdrojové jednotky včetně chyb a problémů, pamatujte na to, budete-li chtít klonovat poškozené disky.
  • Je dobré používat pokud možno nové verze programu. U starší verze se může stát, že nebude schopna spolupracovat s novými čipsety, program tak při zavádění vypíše chybové hlášky.
    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome