Jak řešit problémy s PC, aneb co dělat když PC nefunguje (Archiv)

   !! článek archivu 12/09. Může být omezena vypovídající hodnota !! Přinesli jste si domu počítač, pustíte jej a ono nic.. nefunguje..., nebo Vám "zničehonic" přestal fungovat... Občas se to stane, jak ale postupovat v takových případech?

 

   Přinesli jste si domu počítač, pustíte jej a ono nic.. nefunguje..., nebo Vám "zničehonic" přestal fungovat... nebo jste si jej sami poskládali a ono nic. Občas se to stane. Jak ale postupovat v takových případech? Samozřejmě je možné odnést PC do servisu na opravu, nebo reklamaci, ale vyřešení takového problému tímto způsobem může stát peníze za práci technika a zejména řešení trvá v lepším případě, dny, v horším týdny i déle. Existují ale i další způsoby řešení.

   Jste-li byť jen trochu zruční, a nebojíte se pohrát si s "vnitřnostmi" počítače, zkuste na problém přijít sami. Není to nic složitého, budeme postupovat pouze nejjednoduššími možnostmi které by mohl zvládnout bez většího rizika i člověk který má pouze základní povědomí o hardwaru PC, tedy víte-li co je procesor, základní deska, operační paměť, nebo grafická karta, klidně to zkuste nejdříve bez servisu.

 

excl39   Tento článek nemá v žádném případě za cíl nahradit zkušené servisní techniky laickými uživateli, avšak je-li uživatel počítače trochu zručný a má základní povědomí o funkci jednotlivých komponent v počítači, jsem toho názoru, že si uživatel sám může základní hardwarové chyby diagnostikovat víceméně bez rizika už doma a tím v mnoha případech předejít zbytečně dlouhým čekacím dobám na servis počítače.

inf39   Postupovat tímto způsobem nedoporučuji u značkových počítačů které jsou v záruce a mají na sobě plombu výrobce (například ACER, HP apod.) pokud byste totiž porušili plombu počítače, výrobce, popřípadě prodejce může dělat neskutečně problémy při následném příjmu počítače do reklamace. Avšak i přesto nezapomeňte, že plomba na počítači je pouze buzerace výrobce a ten nemá zákonnou oporu vyvozovat jakékoliv předpoklady z toho, že jste plombu poškodili, tedy budete-li mít chuť se hádat, klidně ji strhněte, došlo-li by na soud, vyhrajete. Avšak je to jedno, protože u těchto značkových počítačů, Vám stejnak nepomůže, že jste diagnostikovali vadnou VGA, protože prodejce stejně musí vždy poslat do servisu výrobce celé PC.

 

   Co získám, zkusím-li se na PC podívat sám?

   Pokud diagnostikujete vadu, a zjistíte že chyba je například ve vadné grafické kartě, nemusíte do servisu dávat celé PC, ale odnesete na reklamaci pouze vadný komponent. Tím získáte čas který by servis věnoval na diagnostiku vady a který by počítač v servisu čekal než na něj přijde řada. Dále můžete ušetřit peníze za servisní úkon. A v neposlední řadě, budete mít radost, že jste si PC opravili sami.

 

   Co potřebuji abych bez rizika dokázal diagnostikovat základní vady?

   Potřebujete základní povědomí o funkci jednotlivých komponent. Sice je možné, že budete-li postupovat krok za krokem dle uvedených popisů, zvládnete diagnostiku aniž byste chápali že grafická karta v PC je k tomu abyste na monitoru viděli plochu a písmenka, ale i přesto, je potřeba abyste měli základní povědomí o tom co ten a ten komponet v PC asi dělá, abyste měli cit, v případě, že budete zapojovat/odpojovat kabely apod. (každý kabel v PC má zámek, tedy pokud nepoužijete hrubou sílu, není téměř možné zapojit něco obráceně).

 

   Má to smysl hrabat se v tom sám?

   Tento článek je určen i pro ty uživatele, jež si staví PC doma sami třeba prvně, apod. tedy zde je odpověď jasná, avšak i pro ostatní - ANO má to smysl.

   Ono totiž počítače jak jsou složité, tak jsou obvykle jednoduché, a vzhledem k tomu, že velké procento vad (nevím, třeba 70%) je opravdu řešitelných jednoduchou výměnou jediné komponenty, a obvykle se jedná o VGA, zdroj, desku apod. můžete si vadu diagnostikovat sami doma na koleni a to relativně rychle.

 

inf39   Vzhledem k tomu, že se budeme zabývat pouze základy diagnostiky a omezíme se skutečně pouze na nejčastější problémy a jejich nejjednodušší a nejčastější řešení, neberte popisované příklady jako jediné možnosti. Prostě to zkuste podle toho co je napsáno a buďto problém vyřešíte, nebo nikoliv, když ne, dejte to do servisu.

   Problém, že PC nefunguje může způsobovat asi tak milión věcí, my si povíme o několika nejčastějších řešeních které v sobě obsaáhnou 70% případů. Berte to tedy z tohoto úhlu pohledu, nerad bych aby mě tady někdo kamenoval za nekompletnost, každopádně diskuze je otevřená. 

 


 

 

 • Počítač nefunguje:
 • Točí se ventilátory chová se jako normálně ale nezobrazuje, pouze černý obraz

   

    - Zkontrolujte zapojení kabelů od grafické karty do monitoru, zda-li není překousán, přeštípnut, je-li dobře zapojen.

   

    - Máte zapojené přídavné napájení CPU (4pin+12V, může být i 8pin). Staré CPU nevyžadují.

  8pin+12V   4pin+12V

4pin12cpu

 

       - Zkontrolujte zda-li jsou dobře vloženy operační paměti (RAM) v bankách, respektive je vyjměte a znovu vložte. Pomáhá velmi často, zvláště u čerstvě postavených PC. Vložte paměti do jiných banků (některé desky nereagují na paměti v sekundárních bankách pokud nejsou obsazeny ty primární). Může se stát, že je vadná jedna ram, zkuste paměti prohazovat a posléze zapojovat pouze po jedné. Vyjímečně se stane nekompatibilita RAM s deskou, toto vyřeší update BIOSu je-li k dispozici, nebo výměna za paměti jiného výrobce.

   

    - Vyjměte a znovu vložte grafickou kartu do slotu. Zkontrolujte, zda-li má karta zapojené přídavné napájení pokud jím disponuje (moderní karty na toto upozorňují různým tůtáním a pískáním apod.). Máte kartu vloženou ve správném slotu v případě, že deska disponuje více sloty? Vyjímečně to může být problém, mějte kartu vždy v primárním PCIex16 slotu. V případě že máte základní desku s integrovanou VGA osazenou také normální, restartujte BIOS - toto by mělo nastavit defaultně integrovanou grafickou kartu na zobrazování.

 

inf39   Jak restartovat BIOS?

   1. spojte piny určené k restartování BIOSu. Obvykle 2 piny nacházející se v blízkosti baterie často označované jako CCMOS, CCLR apod.  Piny stačí na sekundu pouze spojit něčím vodivým. V případě že je pinů více, jako na obrázku, vyjměte jumper a spojte jím vedlejší 2 piny, poté jumper vraťte na původní místo.

   2. Vyndejte baterii cca na 5 sekund, poté vratťe.

ccmoss

 

       - Sejměte chladič CPU, vyndejte CPU z patice a znovu jej vložte a nainstalujte chladič. (tento bod proveďte pouze v případě, že se jedná o nové PC, nebo že PC je po nějaké přepravě, zejména processory AMD jsou při přepravě v patici s chladičem náchylné na jakési povyskočení z patice a poté PC nenaběhne. Okem nepoznatelné). Zkontrolujte také zda-li processor podporuje základní deska - častý problém.

   

    - Restartuje BIOS viz návod výše. (už jen krůček ze zoufalství, může pomoct máte-li PC taktované).

   

    - Další možnosti, dodatek: Může být problém ve zdroji počítače - například nedodává proud do 4pin větve pro CPU, apodobně, avšak to nezjistíte v domácích podmínkách jinak, než že zapojíte jiný funkční zdroj. Může být (a často i je) vadná základní deska, opět, výměna desky za funkční avšak to znamená rozebrat celé PC.

 

 • Počítač se "zasekne" na uvodni obrazovce hned po spuštění

  

   - Pokud jde počítač spustit, ale nepřejde přes úvodní informační obrazovku, bývá často vadný pevný disk. Charakteristicky jde v některých případech i spustit bios/reaguje na vstup do biosu po stisku klávesy (vypisuje entering bios), případně se po delším časovém úseku PC "přehoupne" přes úvodní obrazovku a chová se jakoby neviděl disk apod. V tomto případě lze problém s jistotou ověřit velmi snadno, stačí odpojit pevný disk a spustit počítač, pokud se počítač začne po odpojení HDD chovat normálně, tedy nezamrzne na úvodní obrazovce, máte diagnostikováno.

 

 

 • Počítač se spustí, roztočí se ventilátory ale za 2 nebo 3sekundy se vypne

   

    - Nejčastěji vadná základní deska. Občas pomůže vyresetovat BIOS viz. popis výše. Kontrolujte také zda-li je deska dostatečně odizolovaná od konstrukce CASE, tedy distanční sloupky. Některé desky takto reagují na nekompatibilní RAM, zkuste jiné (opět ale jen malá pravděpodobnost)

 

    - Často vadné CPU.

 

    - I v tomto případě ale zkuste postupovat jako v předchozím, tedy vyndat a znovu vložitt ram, CPU apod. pokud se jedná o čerstvě postavené PC, nebo PC po přepravě, po nějaké manipulaci apod.  

 

 

 • Počítač nic neudělá, tzv. ani neťukne, maximálně se ventilátor CPU pootočí o mm a nic.

 

    - Obvykle zdroj. Funkčnost zdroje můžete doma ozkoušet tak, že spojíte zelený drát s jakýmkoliv černým (stačí nějaký kousek třeba zvonkového drátu, a spojte jím zelený s nějakým černým). Pokud se roztočí ventilátor zdroje, je zdroj zhruba tak na 90% OK, pokud nikoliv, je jasno.

 

   - Velmi špatně odizolovaná deska, resp. zažil jsem to když byla deska položena a přišroubována rovnou na CASE bez distančních sloupků, nebo jakékoliv jiné izolace.

 

 

 • Počítač se vypne a nejde zapnout do odpojení a znovu zapojení do sítě

 

   - Charakteristický problém pro vadné zdroje. Vadu může také způsobovat základní deska (v menší míře). V některých případech může jít o ochrannou reakci na kritické přehřátí komponenty - tedy zkontrolujte také teploty.

 

 

 • Počítač naběhne, ale padá, restarutuje se apod.:
 • Počítač se často vypíná nebo restartuje v nepravidelných intervalech, které se stupňují.

 

    - Problém s teplotami počítače - přehřívání. Jedná-li se o nové PC, zkontrolujte, zda dobře sedí chladič na CPU (množství teplovodivé pasty nemá příliš vliv, naopak dáte-li ji vrstvu silnější než papír, bude mít opačný účinek). Jedná-li se o starší PC, vyčistěte chladič na CPU, VGA, pamětech od prachu - zejména boxové chladiče Intel od s.775 jsou náchylné na vytvoření vzduchu neprpustné vrstvy prachu těsně pod ventilátorem. Čím více PC vytížíte, tím rychleji se přehřeje a spadne, jasný příklad přehřívání. Můžete také stáhnout program který detekuje teploty komponent a zde je monitorovat, například AIDA, Everest, SiSoft Sandra apod. (ke staření různě na stahuj.cz, slunečnice...)

 

 

 • Počítač padá často v zátěži, někdy vyhodí modrou obrazovku tzv. BSOD

 

    - zaměřil bych se na vadné operační paměti. Často PC funguje správně, včetně přehrávání filmů apod., avšak spustíte-li nějaký náročný program (hra, grafické aplikace), buďto ihned, nebo po čase spadne obvykle ještě vyhodí tzv. modrou obrazovku smrti (BSOD) viz obr. Mají-li RAM vadné adresy, technicky počítač spadne, nebo začne chybovat ve chvíli, kdy se paměť "zaplní" a začně adresovat do vadných adres z toho plyne možná nepravidelnost.

takto a podobně vypadá BSOD

    Máte-li v počítači 2 paměti, zkuste jednu vyjmout a pracovat s PC, bude-li dál padat, zkuste vyjmout druhou a pracovat s první. Bude-li to OK, máte vadné RAM a nechejte je vyměnit. Další možnost je použít diagnostický nástroj nejlépe MemTest. Avšak nikoliv jeho Windows verzi jež je značně nespolehlivá, ale jeho dosovou verzi, jež naleznete například na diagnostickém balíčku UltimateBootCD (download: http://www.ultimatebootcd.com/). Použití UBCD je mírně obtížnější - vytvořte bootovací CD ze staženého souboru a nechejte počítač po startu bootovat z CD, po naběhnutí menu UBCD hledejte ve složce (tuším nejsem si úplně jistý ale kdyžtak to bude v jiný složce, určitě to najdete ;)) mainboard tools/memoryutilites/memtest86, nebo memtest86+ oba fungují spolehlivě. Diagnostika paměti trvá v závislosti na jejich kapacitě, u 512Mb cca 20minut u 2Gb 2 hodinky atp. Vyháže-li memtest chyby, máte vadné ram.

  

     - existuje malá pravděpodobnost vadného řadiče operační paměti. Pokud je tento řadič vadný, vypíše i memtest chyby v paměti jakoby byla vadná tato paměť. Ovšem pokud je vadný řadič, memtest vypisuje chyby vpodstatě ihned od spuštění testu (obvykle). Toto se v případě vadných paměti většinou neděje, nejsou-li nekompatibilní, nebo úpa od startu cyhbné (což obvykle nebývají). Řadič paměti je integrován u AMD v procesorech již od dob sc. A u intelu v procesorech od sc. 775, tudíž by se jednalo o vadné CPU. Pravděpodobnost, že budete mít takto vadné CPU je opravdu velmi velmi malá, avšak existuje :) nicméně je-li vadný řadič pamětí, s PC obvykle nelze těměř vůbec pracovat. 

 

 

 • Počítač funguje, ale dělá chyby pouze v některých aplikacích
 • Počítač funguje OK, ale dělá chyby ve zobrazení, grafice her

 

    - Dělá-li počítač různé chyby ve zobrazení 3D, nejčastěji tzv. artefakty viz. obr. jedná se o vadnou grafickou kartu. Artefakty mohou být doprovázeny různými pády spuštěné aplikace, nebo následným zčernáním obrazu a nutností násilného ukončení aplikace nebo dokonce restartu PC.

artefakt

    Vadná VGA se také může projevovat tak, že aplikace bez potíží běží nějakou dobu (obvykle velmi krátkou několik s, možná minutu, dvě), poté zatuhne obraz. Avšak v tomto případě, už se nemusí nutně jednat o vadu VGA, možností je zde více.

    Může se stát, že grafická karta bude dělat chyby pouze v některých hrách, respektive na určitých grafických enginech. Tedy zažil jsem vadné karty jež nebyly schopné pracovat déle jak 1minutu na Source engine (Half-Life 2, CS: Source...) avšak v dalších testovaných hrách se chovala bez problémmů bylo na ní možné hrát bez potíží třeba Doom 3, to jen tak pro zajímavost.

 

 

 • Počítač nenaběhne po instalaci software
 • Instaloval jsem program a v průběhu instalace došlo k chybě, případně program se doinstaloval, ale od té doby PC po naběhnutí zamrzne, nenaběhne, restartuje se.

 

   - jedno z možných řešení těchto problémů je pokusit se dostat počítač do původního stavu, před vznikem tohoto problému. Pokud PC nenaběhne standardně, zkusíme se do něj dostat v nouzovém režimu, tedy: Spusťte počítač a po základním načtení hardwaru stiskněte klávesu "F8" (mačkejte ji dokud nenaběhne menu). Skrze tuto klávesu se dostanete do menu, ve kterém zvolte položku "Spustit počítač v nouzovém režimu". Následně počítač naběhne v tzv. nouzovém režimu (pouze základní zavedení systému s omezenými možnostmi, určené k opravám chyb tohoto typu).

   V nouzovém režimu proveďte odinstalování a smazání software, který problém způsobuje (tedy ten software který jste instalovali naposled před tím, co PC přestalo nabíhat). Počítač vypněte a nechejte je naběhnout normálním způsobem. Pokud naběhne, problém je vyřešen. Pokud nikoliv, zkusíme další variantu.

   Opět spusťte počítač v nouzovém režimu,  po naběhnutí jděte do menu START/Programy/Příslušenství/Systémové nástroje/Obnovení systému. Zde zvolte možnost "Obnovit předchozí stav počítače" a klikněte na "Další". V kalendáři vyberte zálohu systému (datum) jež je co nejbližší dnu, kdy se problém objevil a nechejte obnovit systém tímto způsobem. Problém by měl být vyřešen.

 

 • pokrač až zas bude čásek (last update 01.07.2012).
    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome