Jak spustit staré hry na Win, emulace DOSu (Archiv)

   !! článek archivu 11/09. Může být omezena vypovídající hodnota !! Stručný popis způsobu jak emulovat v prostředí MS Windows starší operační systém MS DOS a následně si tak otevřít možnosti ke spuštění starých her a programů na systému, ve kterém je normálně spustit nelze. Tedy chcete-li si zahrát po létech třeba Dooma, nebo prehistorika, čtěte dále.

 

Stručný popis způsobu jak emulovat v prostředí MS Windows starší operační systém MS DOS a následně si tak otevřít možnosti ke spuštění starých her a programů na systému, ve kterém je normálně spustit nelze. Tedy chcete-li si zahrát po létech třeba Dooma, nebo prehistorika, čtěte dále.

 

   Problémy se spuštěním těchto starších záležitostí přichází s příchodem operačních systému založených na jádře NT 5.0 a výše tedy Win 2000, XP, Vista, 7. Tyto systémy již nativně nepodporují starý MS DOS a tedy v nich ani programy projektované pro tento operační systém nespustíte. Řešením je programová emulace. K tomuto slouží vícero druhů programů jejíchž možnosti a kvalita kolísá, zejména pak v oblasti virtuální podpory historického hardwaru, jako jsou staré soundblaster zvukové karty, nebo herní zařízení. My si v krátkosti popíšeme asi nejznámější dosovský emulátor - DOSBox a to proto, že disponuje velmi širokou podporou starého hardwaru a takřka se s ním nevyskytují nečekané problémy, funguje velmi stabilně.

 

   DOSBox je freeware volně šířitelný software, zdarma, můžete jej stáhnout například na http://www.slunecnice.cz/sw/dosbox/ (1,4Mb) popřípadě můžete mrknout na homepage kde jsou aktuálnější release (aktuálně 0.73) http://www.dosbox.com/. Po stažení souboru program nainstalujte a poté jej spusťte.

 

 

   Postup spuštění programu v DOSBoxu

   Ovládání DOSBoxu je pomocí příkazového řádku ve kterém používáte standardní DOSovské příkazy a také pomocí klávesových kombinací. Povíme si pouze krok za krokem jak spustit například stařičkou hru Dunu II a jak následně upravit rychlost virtuálního CPU a nebudeme se dále zabývat vším co DOSbox umí.

 

   Takže mám na svém pevném disku oddíl třeba "D" nakopírovanou Dunu a chci ji spustit. Spustím tedy DosBox a do příkazového řádku který je k dispozici Z:\> napíši toto mount d: d:\ a odentruji. Tímto příkazem vytvoříme DOSboxu fiktivní oddíl se kterým dokáže program pracovat. Tento fiktivní oddíl čerpá informace ze skutečného oddílu, v tomto případě tedy z oddílu "D". Následně se na tento vytvořený oddíl připojím to provedu tak, že napíši do příkazového řádku d: nic víc. Nyní již budu na oddílu ve kterém mám hru nakopírovanou a tu budu moci sustit. Tedy následně napíši cd dune2 a jako poslední dune2.exe Přičemž příkaz cd je klasický DOSový příkaz pro vstup do složky viz. příkazy níže. (pozn: DOSBox nedělá rozdíly mezi velkými a malými písmeny v názvech souborů/složek)

   Ve zkratce chci-li spustit hru na oddílu pevného disku D:


•Z:\>mount d: d:\  (vytvoří pro DOSBox přístup na váš oddíl D)
•Z:\>d:                 (přesunete se na oddíl D)
•D:\>cd dune2       (vstoupíte do složky hry)
•D:\>dune2.exe     (spustíte hru spouštěcím souborem)

cesta obr.

   pozn: vždy je nutné se dostat ke kořenové složce hry, abyste ji mohli spustit Avšak platí zde jistá omezení - název složky nesmí být delší než 8 znaků, proto třeba hru na ploše přes DOSBox nespustíte. Ideální když si hru nakopírujete někam volně na samosatný oddíl HDD jako například na prvním příkladu.


•Z:\>mount c: c:\
•Z:\>c:
•C:\>cd hry
•C:\HRY\>cd dune2
•C:\HRY\DUNE2>dune2.exe


   Byla-li by hra kterou chcete spustit například na disku C ve složce hry, vypadal by zápis takto:

Příklad "D"  Příklad "C" 
 priklad D  priklad C

 

   Další možností jak spustit program v DOSBoxu je přetáhnout jednoduše spouštěcí soubor hry/programu kterou chcete spustit na ikonu zástupce DOSBoxu. (Prostě levym myšítkem kliknete a držíte soubor který chcete spustit a přetáhnete ho na zástupce DOSBoxu který máte nejspíše na ploše. Nebo můžete soubor přetáhnout přímo na spouštěcí soubor DOSBoxu v jeho složce). Tento způsob je jednoduchý, avšak spuštěný program nemusí být dostatečně stabilní, proto doporučuji spouštět přes příkazový řádek tak, jak jsme si to popsali výše.

   Nastavení plynulosti hry

   Pokud hru spustíte, bude možná potřeba ještě nastavit její plynulost. Defaultní nastavení je CPU Cycles 3000 a Frameskip 0. Tyto položky lze měnit. Co se týče položky Frameskip (přeskakování snímků) provádíte ji stisknutím kláves CTRL+F8 pro zvedání a CTRL+F7 pro snižování avšak je neprvděpodobné, že byste toto nastavení musli někdy měnit. Důležitější je nastavení CPU Cycles, které je vhodné upravit dle potřeby (obvykle navýšit). CPU Cycles zvyšujete stisknutím kláves CTRL+F12 a snižujete CTRL+F11. Na obrázku můžete vidět, že například pro hru Dune II jsem si navolil CPU Cycles zhruba někam na 8500 což je téměř trojnásobné navýšení oproti defaultním 3000 nastavení a při tomto navýšení hra běží zhruba jako kdysi na 486tce.

Dune II intro

   Další užitečné funkce a příkazy MS DOS


•CTRL+ENTER - zapnutí/vypnutí fullscreen mode
•CTRL+F5 - sejme screenshot, který uloží do složky DOSBox xx.x/capture
•CTRL+F6 - uloží zvuk do formátu *.wav
•CTRL+ALT+F5 - zapne/vypne nahrávání vide formát *.avi
•CTRL+F9 - vypne DOSBox
•Dosové příkazy:  ◦dir - vypíše obsah složky ve které se nacházíte
◦dir/p - vypíše obsah složky ve které se nacházíte po jednotlivých stránkách
◦cd - vstoupí do složky
◦cd.. - vystoupí ze složky
◦exit - ukončí DOSBox

    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome