Operační paměti, RAM v kostce (Archiv)

ram   Průvodce vnitřkem počítače II

   !! článek archivu 11/08. Může být omezena vypovídající hodnota !! Operační paměť počítače je základní parametr udávající plynulost chodu PC. Chcete-li PC na hraní her, je velikost paměti RAM důležitější než-li výkon CPU a minimálně stejně důležitá jako výkon grafické karty. Uvedu příklad pro pochopení významu operační paměti pro herní PC...

 

 

 

  

   Operační paměť a hry, herní PC 

   Operační paměť počítače je základní parametr udávající plynulost chodu PC. Chcete-li PC na hraní her, je velikost paměti RAM důležitější než-li výkon CPU a minimálně stejně důležitá jako výkon grafické karty. Uvedu příklad pro pochopení významu operační paměti pro herní PC. Praxe je taková, že 1Gb operační paměti s procesorem za 10 000 a grafickou kartou také za 10 000 Vám poskytne minimální herní výkon, hry nebudou plynulé, naopak pokud budete mít 2Gb RAM (dnes 11/2008 cca o 400stovky dražší než-li 1Gb) k tomu CPU za 3 000,- a grafiku také za 3 000,- zahrajete si drtivou většinu her na nejvyšší detaily. 2GB ram jsou dnes pro herní mašinu nutností, ideálně však 4Gb a peníze investované do paměti ušetřit nejlépe na CPU. Menším neduhem u 4Gb ram, je nutnost 64bitového operačního systému (OS), protože 32bitový standardní systém dokáže adresovat pouze cca 3,5Gb RAM. 64bitový OS je ovšem pro domácí užití všeobecně mírně pomalejší než-li 32bitový u verze WinXP, nebo lze použít Windows Vista (ovšem to je systém který neměl raději spatřit světlo světa, práce s ním je pekelně pomalá a zdlouhavá.. ...subjektivní názor...) Paměti pro herní PC by měli být taktované minimálně DDR2 na 800Mhz - PC6400 a více. DDR3 mají vyšší latence, proto je potřeba hledat moduly s co nejnižšími latencemi, ty jsou ale poměrně drahé, takže dnes se ještě spíše vyplatí DDR2, ale toto se do pár měsíců změní. Zde už jsem se dostal dále než jsem chtěl, a nákup pamětí je vhodné konzultovat s technikem který by měl porovnat ostatní komponenty a k tomu vybrat ideální paměťové moduly.

 

   Operační paměť a kancelář, pracovní kancelářské PC

   Standardní kancelářské PC pracující s databázovým systémem, textovými a tabulkovými editory, internetem, obrázky. U těchto PC jsou nároky na paměť menší, nicméně neměla by klesnout pod 1Gb a ve většině případů také 1Gb stačí. U PC s Windows Vista jsou pro plynulý chod lepší 2Gb paměti (dnes stojí 800Kč a dodávají mnoho výkonu navíc) Vhodné jsou paměti typu DDR2 na 667Mhz - PC5300 nebo 800Mhz - PC6400 díky výhodné ceně a dobré stabilitě.

 

   Operační paměť a domácnost, domácí multimediální PC

   Tyto PC se charakterem práce příliš neliší od kancelářských, navíc přehrávají nějaké to vide, obvykle práce s fotografiemi, občasně nějaká hra. Ideální stav 2Gb RAM ideálně DDR2 na 800Mhz - PC6400 (výhodná cena, rozumný výkon, vysoká stabilita) pokryje 99% nároků domácích PC.

 

   Kvalita pamětí

   Kvalita pamětí je na poměrně vysoké úrovni u většiny výrobců. Vzhledem k počtu prodaných kusů, se paměti všeobecně příliš nekazí a pokud ano, bývají ve většině případů vadné již z výroby, obvykle se nepoškozují za chodu PC. Pokud nemáte zájem na tom, taktovat v budoucnu počítač, je v podstatě jedno zda-li si zakoupíte moduly např. moduly výrobce A-DATA 2GB s časováním 4 za 700, nebo moduly výrobce OCZ stejných parametru za 1200. Šance na vadný kus z výroby je obdobná, šance na chybovost za provozu také, jediný rozdíl je ve jménu výrobce a v trochu více materiálu na pasivním chlazení u dražšího modelu pamětí, ale jsou to vyhozené peníze a to platí i pro herní PC.

   Jiná situace nastává, chete-li PC taktovat, zde již je vhodné zakoupit trochu dražší modely pamětí osvědčených výrobců, protože moduly jsou při taktování mnohem více tepelně namáhány - je vhodné aby byli dobře pasivně chlazeny, ideálně však použít aktivní chlazení, protože horké paměti mohou dělat chyby a také přestat fungovat.

   Nikdo nedokáže zaručit zda-li zrovna Vaše paměti, i když budou mít na sobě od výrobce kilo hliníku a stát budou 2x tolik co obyčejné a budou od výrobce jež je znám tím, že jeho moduly nějaké taktování vydrží, půjde taktovat, toto již je riziko koupě, ale všeobecně jdou dražší paměťové moduly výrobců KingStone, Corsair, taktovat slušně. Nějaký ten Mhz navíc by se měl dát bez problémů vytáhnout i z pamětí OCZ a Patriot. Ovšem jedná se pouze o všeobecně zažitý dlouhodobě vytvářený názor overclockerské komunity, a neznamená to, že by jiní výrobci byli špatní. Doba se mění, kvalita výroby také, co bylo dříve, nemusí platit dnes ;)

 

   Vady pamětí - zjišťování, projevy, reklamace

   Vadná paměť je v PC poměrně snadno identifikovatelná. Projevuje se nestabilitou systému (systém může padat, zamrzat), vyskytují se tzv. BSOD - modré obrazovky s výpisem fyzických informací chyby. PC také může být stabilní dokud jej nezačnete zatěžovat, např. vše jede OK dokud nespustíte třeba hru, nebo náročný grafický program, až poté začne padat, zamrzne apod.

   Pokud se toto děje, je možné si ověřit zda-li je RAM ok ideálně skrze diagnostické programy např. na UltimateBootCD, ovšem jednodušeji skrze prográmky pod Windows jako jsou Gold Memory, Memtest apod. které dokáží odhalit zda-li má paměť nějaké vadné adresy. Poté můžete s klidem paměť reklamovat.

   Reklamace operačních pamětí bývá bezproblémová a pokud paměť není mechanicky poškozena, nebo nemá stržené identifikátory SN, bývá výměna provedena ihned po potvrzení závady. Což je dobrá zpráva pro zákazníka.

 

   Manipulace s pamětmi

   Manipulace s pamětmi je jednoduchá, samotné paměti toho vydrží poměrně hodně, nicméně je vhodné přenášet je v antistatickém sáčku, dále pro rádoby kutili, kteří si koupí modul a poté jej upravují: Na paměti nenanášejte teplovodivé pasty, nelpte ne ně improvizované pasivní chladiče a už vůbec né vteřinovým lepidlem, nestrhávejte štítky které se na pamětěch vyskytují, jsou na nich důležité informace bez kterých obvykle není možno reklamaci uznat.

   Více opatrnosti věnujete instalaci modulů které mají přesahující chladící části viz. obr. níže. U těchto modulů může snadno dojít k odtržení jedné strany chlazení a obvykle odtržení spočívá v odtržení paměťových čipů z PCB modulu !!! Takže zde opravdu jemě a příliš netlačit a nechytat mezi prsty !

 

   Zajímavosti:

  • Dnes již paměti nebývají často nekompatibilní s hardwarem, pokud se tak stane, obvykle to bývá u velmi drahých základních desek, tzv. high-endových.
  • Paměti nezahoří sami od sebe, za celou praxi jsem zažil pouze jeden modul který sám od sebe aniž by v tom byla chyba jiného komponentu zahořel. Pokud RAM zahoří, je to obvykle problém neodobrné manipulace, taktování, přepětí, proto pokud se Vám něco takového stane, připravte se na dlouhotrvající reklamaci.
  • U procesorů AMD  se díky tomu, že mají integrovaný paměťový řadič v jádru CPU, může jevit v diagnostických programech paměť vadná, ale ve skutečnosti je problém v CPU - ovšem poměr vadného řadiče v CPU ku vadným pamětem je odhadem tak 1:250 ale může se to stát. Integrovaný paměťový řadič nyní mají i nové procesory Intelu s označením Core I7 určené pro patici LGA 1366.
    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome