Andromeda Strain, The (Archiv)

as

   !! článek archivu 11/08. Může být omezena vypovídající hodnota !! Když poblíž malého městečka ve státě Utah dopadne na zem menší satelit, nikdo netuší jaké následky bude tento nález pro obyvatele mít. Po neodborné manipulaci a otevření satelitu jedním z obyvatel města dochází k rozšíření neznámé smrtící nákazy. Vláda USA sestavuje tým specialistů, kteří pátrají po možnostech zničení nákazy a v průběhu výzkumu narážejí na těžko uvěřitelná fakta.

Sci-Fi, 2008, USA

4 5

 

  

   Když se pro havarovaný satelit vydává tým specialistů v biochemických oblecích, nachází ve městě pouze dva přeživší, kteří jsou spolu se satelitem odvezeni do supermoderní podzemní laboratoře určené pro výzkum biochemických zbraní a virů, zde začíná výzkum který postupně odhaluje znepokojivé vlastnosti viru. Mezi tím armáda zřizuje karanténu poměrně velké oblasti v okolí centra nákazy.

   V první fázi výzkumu je zjištěno, že schránka která původně vir chránila před rozšířením, je technologicky na mnohem vyspělejší úrovni, než aby ji vytvořili lidé a spekuluje se o mimozemském útoku na planetu, což je nepřímo potvrzeno v záveru filmu, nicméně útok na Zemi se nekonal v našem čase, ale v budoucnosti. V průběhu výzkumu zjišťují vědci, že schránka jež původně vir chránila před rozšířením obsahuje zakódovanou zprávu na molekulární úrovni v níž je obsažen název bakterie, která dokáže tento smrtíci virus zničit. Tým si tak postupně se zjištěnými fakty a tím jakým způsobem satelit zachytil schránku dává dohromady, že virus k nám byl zaslán z naší vlastní budoucnosti námi samými, protože jediná známá bakterie která dokázala vetřelčí virus zničit byla v budoucnosti vyhubena. Záměrem nebylo rozšířit nákazu na palnetě, ale varovat sami sebe před nebezpečím budoucnsti.

as1s   as2s

  Díky neodbornému zásahu byla tedy schránka poškozena a virus který měl za úkol zničit lidskou rasu ve stovkách, možná tisíciletích vzdálené budoucnosti byl vypuštěn. Nunto říci, že film si pohrává s nápadem extrémě vyspělé biologické zbraně velmi bravurně, popisuje fáze adaptace viru, jež nejprve napadá samotné lidi, později zvířata a nakonec i vegetaci obrovskou rychlostí s prakticky 100% úmrtností nakaženého subjektu, přičemž je zjištěno, že virus mezi sebou navzájem komunikuje na velké vzdálenosti a později nevyvratitelně dokázáno, že virus jedná inteligentně a tedy myslí.

   Film dlouhý 180 minut velmi vyspěle a nenápadně popisuje neschopnost lidí jakékoliv obrany vůči biologické zbrani budoucnosti až do doby než je rozluštěna jednoduchá zpráva s názvem bakterie která dokáže viru vzdorovat a zahubit jej. V této chvíli již film nabírá poměrně zbytečně velmi rychlí spád, a tak jak divák doslova hltal předchozích 160 minut, zbylých 20 již degraduje k očekávanému konci kdy je vypuštěna bakterie která ihned zbavuje svět nákazy, namísto aby tento závěr rozvedli do další hodiny což by vzhledem k již obrovskému rozšíření nákazy vůbec nebylo naškodu, takto závěr působil jako když sledujete polonahý objekt svých snů rozvalující se na slunné pláži před který se nečekaně postavý zájez důchodců v plavkách ;)

as3s   as4s

   The Andromeda Strain líčí kromě samotného hledání informací a způsobu jak zničit virus, také pohrává s osudem novináře který se snaží zjistit oč přesně se jedná a klasicky příběh zveřejnit. Tomuto elementu je ve filmu věnováno poměrně dost času a tento "hrdina" se stává objektem útoků na vlastní život některých vysoce postavených politiků, kterým se zveřejnění příběhu zrovna nezamlouvá. Tato příběhová linie je průměrná, nicméně poskytuje divákovi druhý pohled na řešení nastalé situace a ve výsledku film značně obohacuje.

   V závěru předvídatelně zjišťujeme, že skrze nátlak některých vysoce postavených osob na jednoho z členů teamu vědců je uchován nepoškozený vzorek viru uskladněný na orbitě planety k dalšímu použití.

 

  • Jedná se o působivé ztvárnění tak trochu jiné nákazy než jsme zvyklí dlouhé 180 minut a v žádném případě nenudící. Film si decentně hraje s nelienárností časoprostoru aniž by divákovi tato myšlenka přišla divná, nebo zvláštní.
  • Vydařená hudba, atmosféra která nepustí.
  • Škoda odfláknutého konce
  • 4 5
    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome