Hobit: Neočekávaná cesta

hobit

    Hobit neočekávaná cesta se stala spíše neočekávanou nudou. Přiznám se, že jsem knihu nečetl, ale po shlédnutí filmu nemám nejmenší důvod pochybovat o tom, že Jackson skutečně na filmové plátno přepsal celou knihu s každou pomlčkou tak, jak to často tvrdí kritiky filmu. Nemusí to být asi nutně špatně, ale rozhodně to vyžaduje trpělivost, nebo lépe specifického diváka.

Fantasy, 2012, USA / Nový Zéland

3-5

 

   Musím se ztotožnit s názorem, že okopírováním Hobita na plátno, Jackson prokázal velkou službu fanouškům knihy a popravdě, pokud by mi podobným způsobem převedli do kin Enderovu Hru, asi bych byl nadšen. Faktem ale je, že zarputilým fanouškem Hobita nejsem a na film jsem šel namlsán výbornými Pány prstenů - moje očekávání byla jednoduše trochu někde jinde.

hob1s

   Prvním zklamáním, tedy pro mě (rád bych zdůraznil PRO MĚ), je silně pohádkový nádech Hobita. S Pánem Prstenů srovnání nesnese i když se oba filmy odehrávají ve stejném prostředí, pouze s 60ti Letým časovým odstupem. Přestože skřeti zde mají také své místo, největším "zlounem" je obří drak, s půvabným jménem Šmak. Ten trpaslíkům zničil jedno velké opěvované město, protože Šmak si rád ustýlá na zlatě a toho jsou trpasličí sluje plné.

hob2s

   Stejně jako jméno největšího zlouna evokuje spíše úsměv a roztomilost, je i Hobit ve všech ohledech jeho fantasy prostředí takový roztomilý a úsměvný. Poznáte to hned v začátku když hobita Pytlíka navštíví nezvaná banda vyhladovělých trpaslíků. Začnou pravé trpasličí hody a 3 hodinový příběh odstartuje, protože tato nepozvaná trpasličí skupinka je spolu s Pytlíkem a mocným čarodějem Gandalfem celá výprava na zlého draka Šmaka. (Omlouvám se  čtenáři, spojení zlý-drak-Šmak se mi strašně zalíbilo).

hob3s

   Tímto bych zhruba mohl tohle povídání zakončit. Věřte, že více toho 3 hodiny filmu prakticky nenabízejí. Po celou dobu budeme sledovat neskutečně táhlé cestování, a když říkám cestování, myslím tím skutečně 15 (nebo nějak tak) postaviček snímaných za chůze, běhu, spánku, či večeření v hezkém pohádkovém prostředí ze všech možných úhlů. Tento maraton 4 zmíněných činností je ve filmu několikrát velmi nešťastně doplněn analogií na moderní svět (například trpaslík chtějící k elfské vegetariánské večeři hranolky), která se klidně může stát nejsilnějším zážitkem z celého filmu - je to opravdu extrémně nevkusné a tak moc se do filmu nehodí, až to diváka zaručeně probere z polospánku. Kompenzace na sebe ale nenechají dlouho čekat a další boj s usínáním přijde záhy když se obraz na několik minut zastaví a divák je nucen poslouchat broukání trpasličího "Requiem za sen", případně si s Pytlíkem a Glumem zahrát 10ti minutovou otravnou hru na hádanky.

hob4s

   Jackson si zřejmě byl vědom výše popsaného a tak se pokusil film trochu "oživit". Naše hrdiny totiž pronásleduje krvelačná skupinka skřetů na pejscích Vrcích  v čele s velmi nepovedeným velitelem plastikového vzhledu. A skutečně v jednu chvíli se střetnou a nutno říci, že i když je boj celkem 1ku1, naši hrdinové jsou opravdu žabaři kteří dostávají přes packy... Nikdo neumře, je to pohádka, nicméně o chvilku později se nějakým nedopatřením ocitneme uvnitř skály kde mají skřeti hezké městečko. To co zde oko diváka spatří raději ani nebudu popisovat, budeme se držet toho, že je to pohádka :). Nemá smysl rozepisovat dál cokoliv dalšího, nic se totiž nechystá. Opravdu jde pouze o nudné cestování z bodu A do bodu B.

hob5s

   Takže co říci závěrem. Film je hloupý, naivní, dětinský. Postrádá i to nejmenší z atmosféry Pána Prstenů a to bude ten největší problém - očekával jsem nového Pána Prstenů. Slyšel jsem ale, že Hobit byl první knihou ze světa středozemě a byl psán pro děti. Z tohoto pohledu je vlastně Hobit celkem v pohodě film. Myslim, že pokud by jej zkrátili na polovinu, vyvarovali by se těch nejextrémnějších do očí bijících blbin, remcání okolo něj by se znatelně zmenšilo. Takhle je to ale jen průměrná, zbytečně roztahaná pohádka, která bude celkem bavit děcka a celkem nudit neděcka.

hob6s

  • Zbytečně roztahaná čistokrevná pohádka zasazená do hezkého prostředí.
  • Efekty a postavy často vypadají mnohem hůře než obdobné z Pána Prstenů - přílišná umělost.
  • Moje hodnocení 60%

 

    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome