District 9 (Archiv)

district9   !! článek archivu 09/09. Může být omezena vypovídající hodnota !! Když v roce 2005 představil režisér Neill Blomkamp svůj krátkometrážní snímek "Alive in Joburk" (dnes k vidění na youtube) bylo poměrně jasné, že koncept bude předělán na celovečerní film. O 4 roky později přichází do kin snímek District 9, a do světa filmu po dlouhé době přináší jistou míru originality, nápad a stává se adeptem na jeden z nejlepších, né-li vůbec zatím nejlepší filmový počin roku 2009.

 Sci-Fi/Drama/Akční, 2009, USA, Nový Zéland

5 5

 

 

   Když se v Jihoafrické republice nad městem Johannesburg objeví mimozemská loď, poměrně rozsáhlých rozměrů, očekávají lidé vše, jen né to co má v zápětí přijít. Loď se vznáší nehybně nad městem bez náznaku komunikace, nebo pokusu o kontakt. Po 3 měsících se lidé rozhodnou proříznout trup a vstoupit na loď, na které nahcházejí příslušníky cizí rasy ve zuboženém stavu. Ukazuje se, že mimozemšťané jsou uprchlíky z mateřské planety. V počtu 1,8 miliónu jedinců jsou ubytováni v provizorně vytvořeném "uprchlickém táboře" přímo pod lodí nazývaném District 9.

district9 1s

   Svět se dohaduje co dále, zatímco obyvtelům města dochází trpělivost. Ukazuje se, že mimozemšťané sice dosáhli mnohem vyšší technologické úrovně a také disponují artiklem vlastních, velmi efektivních, zbraní o které mají lidé velký zájem, avšak technologie mimozemšťanů neumožňuje ovládání strojů a zbraní nikomu bez jejich valstního genetického kódu. I přesto, že je s mimozemšťany zacházeno poměrně nevlídně a jejich technologie je mnohem vyspělejší než lidská, nedochází k bojům, spekuluje se, že mimozemšťané nejsou schopni jako jedinci širšího myšlení a z tohoto důvodu jim stačí bez větších výhrad pouze jídlo a nějaký přístřešek.

district9 2s

   Zhruba po 20 letech je rozhodnuto o přemístění mimozemšťanů do nově vytvořeného tábora mimo město a lidská obydlí. Při přípravách tohoto procesu uvnitř tábora, je jeden z civilních velitelů přesunu kontaminován neurčenou kapalinou, která jak se později ukáže spustí mutaci lidské DNA v mimozemskou. V této fázi se stává tento člověk nejcennějším zbožím na planetě, protože zkombinovaná lidská a cizácká DNA již umožňuje ovládání mimozemských zbraní a interface strojů. Lidé se jej rozhodnout postoupit výzkumu jež by nepřežil, dochází k útěku hlavního hrdiny a stává se z něj uprchlík.

district9 3s

   Mutace hlavního hrdiny dále postupuje, a tedy se rozhoduje ukrýt v District 9. Zde potkává Jedno z mimozemšťanů evidentně disponujícím rozsáhlejším myšlením než většina jeho soukmenovců. Vzhledem k předchozím událostem dochází k jakési vynucené spolupráci. Hlavní hrdina se dovídá o záměru mimozemšťana opustit planetu a také o technologii jež dokáže zvrátit jeho mutaci, která se nachází na mateřské lodi. V průběhu spolupráce ovšem dochází k návštěvě utajeného komplexu ve kterém lidé vězní, pitvají a zkoumají příslušníky mimozemšťanů, dochazí ke zvratu a záměr odletu z planety se mění na odlet pro pomoc a následnou záchranu svých lidí. Odlet mateřské lodi se nakonec překvapivě :) podaří, nicméně hlavní hrdina zůstává na Zemi, a jeho mutace proběhne kompletně. Jeho "kamarád" mimozemšťan, slíbil, že se za tři roky vrátí. Vzhledem k tomu, že leťěl nejspíše na mateřskou planetu pro pomoc, můžeme se pouze dohadovat co bude dál, zda-li se vrátí, nebo nikoliv, zda-li se bude bojovat nebo nikoliv. Na zemi mezitím dochází k uzavření District 9 a otevření District 10 při aktuálním počtu 2,2Miliónu obyvatel. Konec filmu.

district9 4s

dist5

   District 9 je film, jež je spíše takovou upoutávkou na další pokračování, které je nezbytně nutné.  Film zanechal až příliš mnoho nezodpovězených otázek. Kombinuje v sobě originalitu námětu, s velmi poutavým dějem. V podtextu poukazuje na problém rasové diskriminace. Nejedná se jen o hezké Sci-Fi, film má myšlenku a hloubku. Obsahuje určité, do nebe volající chyby, jako například když hledají hlavního hrdinu který má u sebe mobilní telefon, napadne je použít jej k jeho zaměření až po 3 dnech. Podobných blbin je ve filmu více, ale jedná se o chyby které jsou doslova převálcovány konceptem samotného filmu, takže zde nevadí tolik jako by vadili jinde.

   Film natáčen dokumentárním způsobem a zpětně k událostem od příletu lodi až k přesunu do District 10 (cca 20leté období)

  • Moje hodnocení: 5 5

 

CSFD:  csfd, IMDB: imdb

    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome